| LPCTSTR a întrebat:

Salut, TPU!
S-a-ntâmplat ceva peste anormal: pornesc laptopul și văd ca mouseului i se aprind beculețele (alea fancy, inutile, mai de „gaming"), însă senzorul părea că era mort, nici laserul acela nu era aprins, mișcam mouseul, dar cursorul nu se mișca; deconectez mouseul și-l reconectez, însă de data asta nici beculețele alea nu se mai aprind; am încercat și un stick însă Windows nu-l recunoștea (conectat în acel port), se aprindea LED-ul de stare, însă nu licărea ca de obicei. N-am observat niciun miros sau semn să fi avut portul vreun scurt.
În celălalt port mergeau amândouă, însă am observat că mouseul începe să scoată un bâzâit neauzit până acum. Internetul zice că-i normal, că-i circuitul de proximitate, etc. însă al meu abia acum a început să bâzâie (sau, cel puțin, sunt destul de sigur că abia de acum)
După ce repornesc laptopul, portul începe să funcționeze ca înainte.
S-a ars mouseul sau ceva? Există riscul să facă scurt mouseul/laptopul? Mouseul este nou, are abia 2 luni și nici ultima petardă ieftină nu este.
Ați pățit? Aveți idee ce s-a-ntâmplat?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut!

Mi s-a intamplat si mie asa, cu un mouse la laptop, sa se aprinda doar cateva LED-uri, cele de stare si sa ramana asa, sa nu mearga. Doar cu o repornire de laptop si-a revenit. Deci uneori mai da aceste mici "erori", ceea ce nu este ok, insa este... intalnit, fie ca este de la mouse, fie de la laptop, insa... de la laptop ar trebui sa fie, o mica "incurcatura" intre taskurile cu prioritate si resursele de sistem.

Acum, mai ai aceasta problema?

| LPCTSTR explică (pentru DoarBogdan):

Nu, totul e ca înainte, cu excepția prezenței bâzâitului aceluia.

| DoarBogdan a răspuns (pentru LPCTSTR):

Acel bazait nu este ok, ai incercat si la alta sursa, respectiv alt laptop?

| LPCTSTR explică (pentru DoarBogdan):

Da, face la fel. Vad ca bazaie mai proeminent numai cand misc mouseul; cand sta nu bazaie.

| DoarBogdan a răspuns (pentru LPCTSTR):

Atunci mouse-ul este cu probleme big grin, asta este... s-a cam stricat. Daca te pricepi, poti sa il desfaci si sa incerci sa vezi ce are.
Daca nu, service sau altul.

Sau varianta... oricui, misca putin de el, da-i una, bruscheaza-l putin laughing

| LPCTSTR explică (pentru DoarBogdan):

Ar fi trebuit sa ma exprim mai concret, imi cer scuze, abia acum mi-am dat seama, bazaitul este constant cand sta pe o suprafata, cand il ridic, frecventa bazaitului coboara.
Nu cred ca-i defect, functioneaza in parametri normali.

| DoarBogdan a răspuns (pentru DoarBogdan):

E hai... nu te-am ajutat deloc, nu trebuia sa imi dai mei funda ^_^

| LPCTSTR explică (pentru DoarBogdan):

Mno, macar am aflat ca nu-s numai eu.

12 răspunsuri:
| DarthNiger a răspuns:

Acel bazait se produce atunci cand misti din mouse? sau tot timpul? se mai aude si altceva? ca un fel de zgomot foarte ridicat? de asemenea esti sigur ca de la mouse se aude? acelasi lucru se intampla si la PC-uri insa nu la mouse, ci de regula la placa de video sau la placa de baza, asta se intampla de obicei la PC-uri performante, asta e din cauza electricitatii care trece printr-un transformator sau inductor, componente din astea care regleaza puterea prin care trece curentul electric si apoi in cablul electric si formeaza astfel de zgomote, zgomotele astea se aud tot timpul insa urechea mana nu le percepe dar se poate auzi clar in cazul lui PC performant, la PC-uri nu e nimic grav, nu afecteaza cu nimic acest lucru doar ca e enervant si atata tot doar daca mai scoate si un sunet ridicat pe langa acel bazait, de aceea te-am intrebat daca laptop-ul tau scoate, nu prea stiu ce sa spun la laptop-uri insa, cred ca tot din acelasi motiv se intampla zic eu, exista o solutie insa nu stiu daca tie iti functioneaza:
-Intra la control panel
-Alege mouse si o sa iti apara o casuta cu mai multe optiuni
-Dai pe Pointer Options
-Undeva jos scrie Display pointer trails, bifeaza casuta si gata, vezi daca iti mai face zgomot.

| LPCTSTR explică (pentru DarthNiger):

Ar fi trebuit sa fiu mai specific, imi cer scuze, bazaitul este constant cand sta pe o suprafata, cand il ridic, coboara frecventa bazaitului.
Din laptop se aud sunete specifice HDD-ului si procesorului, nimic schimbat.

Acum vad ca functioneaza ca de obicei.

| DarthNiger a răspuns (pentru LPCTSTR):

Daca iti mai face acel zgomot incearca solutia asta, insa nu stiu daca tie iti functioneaza:
-Intra la control panel
-Alege mouse si o sa iti apara o casuta cu mai multe optiuni
-Dai pe Pointer Options
-Undeva jos scrie Display pointer trails, bifeaza casuta si gata, vezi daca iti mai face zgomot.

| LPCTSTR explică (pentru DarthNiger):

Nope, nu se-ntampla nimic.
Oricum, nici nu percep bazaitul acela, ma mir ca abia acum a aparut sau abia acum l-am observat.

| marinaru777 a răspuns:

Daca mousul ala bazaie are ceva e defect.