| anonim_4396 a întrebat:

s-a spart ecranul la tableta... mai răspunde la comenzi (touch-ul este functional), dar merge greu... pot da cu radiera sau cu pasta de dinți în zonele unde este "zgâriată"?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca s-a spart doar folia protectoare de sticla, atunci se poate folosi, dar va trebui schimbat cat de repede.
Daca apesi cu radiera, se poate deteriora si mai tare.
Daca dai cu pasta de dinti, se va murdari si se va vedea si mai nasol.
De spalat nu e indicat cu solutii, deoarece poate intra prin fisuri in interior, cauzand efectiuni mai grave.

Totusi, exista o solutie posibila, dar care necesita indemanare si finete la mana:
1. Un betisor pentru urechi cu vata se inmoaie in spirt medicinal, dupa care se stoarce bine printre degete (sa ramana semi-umed, sa nu curga spirtul din el cand se apasa de ceva)
2. Se intoarce tableta cu ecranul in jos, se tine la inaltime (deasupra capului), iar cu betisorul umezit se curata, usor atins, intregul ecran. In acest timp trebuie inmuiat repetat betisorul in spirt si stors, iar daca incepe sa se vada mizerie pe vata atunci se schimba betisorul. Acest procedeu se repeta pana ce se curata intreaga mizerie de pe ecran
3. Dupa ce a fost astfel "spalat", se tine tableta in continuare cu ecranul in jos, pana ce se usuca complet (cca 4-5 minute)
4. Punem tableta pe masa si mai lasam cca jumat de ora sa se usuce complet. Daca petele de mizerie au disparut si au ramas doar zgaraieturi, atunci putem trece la pasul urmator (5), in caz contrar mai repetam odata "spalarea" (2-3).
5. Luam o bucatica (cat palma) de textil foarte moale, de preferat alba, care nu face scame (o bucata dintr-un cearceaf vechi de in uzat sau batista moale). Cautam ulei pentru mecanisme fine, prin casa sau de la vecinele care au masina de cusut. Bucata de carpa o infasuram pe varful degetului aratator, iar pe varf picuram 3 (trei! ) picaturi din acest ulei. Atingem si stergem usor zona zgaraiata a ecranului, incepand cu zonele cu zgaraituri mai fine.

Si, VOILA! Zgaraiturile vor "disparea", nu se vor mai vedea (aproape) deloc!

Daca este nevoie, mai putem pune 1-2 picaturi de ulei pe carpa, pana ce se acopera intreaga zona zgaraiata.

La sfarsit, stergem usor suprafata ecranului cu partea uscata al carpei, uleiul depus ramanand doar in canalele de fisura.

NOTA:
Prin aceasta metoda putem face disparute acele "zgaraituri enervante" de pe suprafetele de plexiglas sau alte materiale (plastic, sticla) tasparente de pe capacele, usitele aparatelor audio/video sau alte locuri unde se vad suparator. Pentru curatire putem folosi doar spirtul sanitar, dar uleiul se foloseste DOAR pentru ascunderea zgaraiturilor!

| Vasile_Petrut_Catalin_1996 a răspuns:

Da poți da cu radiera dar nu tare și repede foarte lent

| anonim_4396 explică (pentru Vasile_Petrut_Catalin_1996):

Adica cu radiera / pasta de dinti mi se pare cel mai simplu si rapid, dar parerile sunt 50%-50%, altii zic ca functioneaza, altii nu