| AlexDinTimis a întrebat:

Se stinge pc-ul dupa 1 minut cand rulez orice joc sau chiar un video, in cel mai rau caz. Incepe sa scoata un sunet vreun fan, nu stiu care, iar apoi se stinge. Si stins ramane. Daca vreau sa il aprind, trebuie sa sting sursa si apoi sa o redeschid. Am luat CPUID HWMonitor sa vad temperatura, dar e ok. Am tinuit CPUID pornit in timp ce testam pc-ul sa vad ce nota primesc pentru componente. Totul era ok, dar, deodata, se stinge, clar. Nu stiu, m-am gandit ca poate e procesorul dar temp. sta la 37-30 de grade. As vrea sa imi spuneti ce ar putea fi. PC: procesor: pentium(r) dual core E6300 2.80ghz, placa video: gtx-550 ti 1gb gddr5, sursa de 450W, placa de baza, asrock g31m-s si 2gb de ram pentru ca doi dintre ei s-au ars. Multumesc pentru ajutor!

12 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Probeaza numai sursa, placa de baza, procesorul si ramii. Daca iti face la fel, probeaza cu o alta sursa.

| AlexDinTimis explică (pentru MskDesign):

O sa incerc si iti spun cum sta treaba. Am mai gasit niste "simptome" ale PC-ului. Cand il pornesc, ramane la imaginea de la placa asrock, cu f2, f11, pentru setup si trebuie sa ii dau restart. Si cand intru pe youtube sa pun o melodie scad rpm ale procesorului si apoi isi revine iar dupa un minut se stinge. Ce-ar putea fi.

| MskDesign a răspuns (pentru AlexDinTimis):

S-ar putea sa fie si hdd-ul

| Nucreeed a răspuns:

Poate sa fie o problema cu placa video...Ti'au aparut cumva artifacte?

| AlexDinTimis explică (pentru Nucreeed):

Pai... artifacte, te referi la... ceva dungi pe ecran sau chestii, nimic.

| AlexDinTimis explică (pentru Nucreeed):

Si de ce s-ar stinge de la placa video? PC-ul merge si fara placa.

| Delocimportant a răspuns:

Am patit si eu asta. Cred ca sursa e cea care are probleme. Incearca sa schimbi sursa, gasesti cu 50-100 de lei o sursa. Duci unitatea la magazinul de unde o cumperi, si ti-o monteaza acolo, ca sa nu mai trebuiasca sa iti bati tu capul cu ea. Eu dupa ce am patit asta, mi-am cumparat laptop, ca eram disperat de cate ori mi-i se tot stingea pc-ul. Acum sta in paragina laughing

| AlexDinTimis explică (pentru Delocimportant):

M-am gandit si eu ca poate e sursa. Doar placa video cere minim 450W sau ceva de genul. O sa vad, sper sa rezolv astfel problema. Mersi.

| Andredrei a răspuns:

Prietene nu e legat de temperatura stai calm. Am placa de baza la o temperatura constanta de 70-80 de grade si procesorul de 80-90 si nu mi se stinge(am stat pe el si 12 ore) nimic! Problema poate fi din cauza coolerurului ca intr-un caz absurd pilonii care tin coolerul sa nu fie corect infiletati verifica!

| AlexDinTimis explică (pentru Andredrei):

Daca tot verific, are ceva daca inlocuiesc cu alt cooler, mai vechi, dar cu siguranta mai bun? In cazul asta ar trebui sa dau si cu pasta, banuiesc. La partea cu procesorul nu prea am lucrat. De aia intreb.

| Albert0 a răspuns:

Mai mult ca sigur e plin de praf, incearca sa il cureti cu o pensula sau un aspirator. Daca tot mai face figuri inseamna ca ai luat virusi cand te uitai la por.no

| AlexDinTimis explică (pentru Albert0):

Am scos fiecare piesa si am curatat-o. NU e praful. Asta e sigur. Si nici de la virusi pentru ca nu exista.