| Liptonel a întrebat:

si respectele mele. Intreabarea este umatoarea :
Placa wireless de pe un CALCULATOR trebuie sa fie acelasi model cu routerul pe care il am?
De exemplu : Am un router TP-LINK TL-WR542G, si placa wireless este TP-LINK TL-WN551G

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Nu. cum sa fie acelasi model?
router ul e router si are o serie, iar placa e placa, are alta serie.
ce pot avea in comun e firma producatoare

1 răspuns:
| AndrogynBeauty a răspuns:

Este indicat să fie de la acelaşi producător, pentru o maximă compatibilitate, dar nu este necesar. În trecut existau probleme mai mari atunci când, spre exemplu, routerul era Gigabyte, iar placa de reţea wireless, Intel, 3Com sau alt producător. Acum, cu o bună setare, poţi face să funcţioneze cam orice router cu orice placă wireless.