| PiessosTacoss a întrebat:

Salut TPU! Spuneti-mi o părere despre Xiaomi Poco X3. Se merită?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu "merita" ci "merita" si raspunsul, lasind deoparte elucubratiile sinistre ale colegului care habar nu are ce vorbeste, bineinteles ca isi merita banii cu virf si indesat. Uite si o comparatie din scurt, ca sa nu revina cu fabulatiile lui de Samsunguri care costa dublul cit merita: https://www.pcgarage.ro/compara/2046558,2090338,2160338
P.S. Aspectul pe care toti care vind Xiaomi si chiar si Xiaomi sunt aparent prea ignoranti sa il bage in fata ca marketing, lasind deoparte specificatiile hardware excelente, e ca Poco X3 - ca si alte telefoane mai recente de-ale lor, inclusiv 10T Pro, vin cu folie de protectie pe ecran si carcasa tratate cu ioni de argint, care omoara bacteriile si virusurile in proportie de 99%.
P.S. 2 Ca idee, sa iti fac un rezumat din comparatia de mai sus - Poco X3, care costa 850 RON, are procesor MAI RAPID decat A52-ul care costa 1700. Tot de acolo devine clar pentru cine are putin habar ce citeste ca A21s e o gluma sinistra. Alea sunt specificatii de telefon care mai mult de 350 RON nu merita sub nici o forma.

| Legion7X a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

A21s nu-i chiar așa rău. Are cineva din familie de câteva luni. Se aude tare, merg toate aplicațiile, se mișcă bine, înregistrează apelurile foarte bine, nu se încălzește în spate ca la unele când îl simți chiar cald după 3h de îti este teamă să mai continui. Despre jocuri, el nu-i pentru jocuri superioare pentru pasionați sau să îl umpli cu toate prostiile. https://youtu.be/hzMkeELowxg Are 3gb ram. 1 gb ram și ceva ocupă aplicațiile, plus jocurile, este normal să fie puțin mai încet. Ecranul într-adevăr nu este unul extraordinar de ex un super Amoled. Dar nu este nici rău. Însă dacă tel rezistă în timp să zicem 2 ani, 3 ani pe utilizare normală gen Youtube, Facebook, what'up, waze, muzică, insta, alte apps etc este rege. Camera 48mp face poze faine pentru oamenii care nu se joacă pe tel și îl folosește normal.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Legion7X):

Raportat la pret si la tehnologia folosita e jalnic. Daca faci abstractie de anul in care ne aflam si ce ofera concurenta la preturi mai mici, da, nu e "chiar asa rau" cum zici tu. De ce sa arunci bani in eticheta aia Samsung cand nu te intereseaza asta? Xiaomi Mi A1 il am de 3 ani jumatate, arata impecabil, bateria e inca aia originala, l-am cumparat cu Android 7 si acum am pe el Android 11! Instalat de mine, ca oficial s-au oprit cu update-urile majore la Android 9.

| Legion7X a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mă, rog părerea ta. A21s este 2020 lansat, nu 2017. Vine cu android 10.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Legion7X):

Eu am Mi 10T Pro acum. In discutia respectiva, am mentionat pe A1 din 2017 ca idee ca ai zis tu fix asa - "dacă tel rezistă în timp să zicem 2 ani, 3 ani pe utilizare normală gen Youtube, Facebook, what'up, waze, muzică, insta, alte apps etc este rege" si l-am frecat la greu. Nu mai zic de cum joaca asta mica Roblox cel putin 4-5 ore pe zi acum...
A21s e telefon bun la 500 RON, nu la 800.

| Legion7X a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

A fost 800 ron. Acum https://altex.ro/cauta/?q=a21s

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Legion7X):

In acelasi timp, tot la Altex... https://altex.ro/......MNI9C64GY/

| Legion7X a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da Am văzut. Nu te uita numai la procesor. A21s are și căști incluse pe lângă camerele de 48 cu 13mp

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Legion7X):

Wow, extraordinar. Casti de 25 RON.

| Legion7X a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

happy happy Sunt un mic plus doar că au fost incluse. Putea să nu fie. Am multe căsti banale prin casă. Nu este vorba de 25 lei. Camerelele m-au interesat la tel.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Legion7X):

Daca te interesau camerele si procesarea, la fel, gaseai ceva mai bun. 48 MP are si Poco M3, care e net superior dintr-o gramada de privinte. Infrarosu si boxe stereo, ca sa nu mai intru in partea cu bateria si memoria/spatiul de stocare.

| Legion7X a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, Probabil il luam dar era, însă Nu avea poco m3 in magazin. Sunt la 20 de min de casă altex, flanco si alte magazine de telefoane. nu ma vait de telefoane.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Legion7X):

Oferta de la aceste asa-zise magazine de telefoane e cel putin penibila daca vrei ceva bang for the buck. Plus ca am patit sa comand online de la Altex cu ridicarea din magazin si sa scot pret mai bun decat daca ma duceam si luam direct din magazin... happy

| Legion7X a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

happy cei de la altex sunt mai ieftini.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Legion7X):

Interesant. Ar fi baieti destepti Xiaomi daca ar lansa si un Poco M3 cu Android One.

15 răspunsuri:
| SingleForOne a răspuns:

Fiind telefon de buget, și de la Xiaomi, nu cred. Mai bine Samsung A21s, M21, A52, A72.