| AlExAlEx2000Bz a întrebat:

Salut TPU, știe cineva ce tip de răcire au lăzile frigorifice de camping? Presupun că sunt făcute cu modul termoelectric peltier nu sau greșesc?

9 răspunsuri:
| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Acum 30 de ani erau facute cu gheata, insa cele de care intrebi e posibil sa aiba elemente Peltier (elementele Peltier sunt inversul termocuplelor, cand treci curent electric prin jonctiunea a doua materiale semiconductoare, jonctiunea se raceste).

| AlExAlEx2000Bz explică (pentru Bogatu_Valentin_1968):

Că mi-am luat un modul peltier și mă bate gândul să adaptez la o ladă frigorifică și eu decât să dau 100 200 lei pe una eu zic că o pot face acasă

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns (pentru AlExAlEx2000Bz):

Din cate stiu eu modulele Peltier se folosesc la racirea gazelor, nu la frigidere de campanie. Puterea de racire nu este prea mare pentru un element peltier. La un curent de 100 ma, caderea de tensiune este cam de 0.5 V, deci pentru un singur element ai o putere de racire de 0.05 W. Poti masura curentul absorbit si caderea de tensiune si vei stii ce putere de racire ai. Un frigider bun are cam 120 W putere de racire.

| AlExAlEx2000Bz explică (pentru Bogatu_Valentin_1968):

Păi lăzile alea înseamnă că tot acest modul are că m-am uitat mai atent au 2 radiatoare și ventilatoare acum sub radioatoarele alea nu se știe ce se află

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns (pentru AlExAlEx2000Bz):

Daca au radiatoare probabil ca sunt facute cu elemente Peltier. happy Eu am lucrat prima data cu aceste elemente Peltier acum 30 de ani.

| AlExAlEx2000Bz explică (pentru Bogatu_Valentin_1968):

Si s-ar merita sa fac o lada cu un peltier bine inteles cu 2 ventilatoare mai ales pe partea calda este necesar din cate am inteles un ventilator?

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Trebuie sa ai cel putin 50 W putere de racire. pentru o lada frigorifica. Masoara curentul absorbit si rezistenta serie a modulului Peltier P= I^2*R

| AlExAlEx2000Bz explică (pentru Bogatu_Valentin_1968):

Stiu atat ca suporta pana la 15v si cere 5Ah

| liviuh a răspuns:

Sunt doua tipuri de lazi: pasive, respectiv active (electrice).

La cele pasive trebuie sa folosesti pastile de gheata (le bagi in congelator acasa sa inghete, cu o noapte inainte sa pleci in camping).

Pe cele electrice trebuie, evident, sa le conectezi la o sursa de curent (bateria masinii, baterie + panouri solare, curent 220 V).