| Sonni a întrebat:

Stiti cumva de ce nu mai functioneaza Ultrasn0w? Am iOS 5.1.1 pe iPhone 3GS si dupa ce am instalat Ultrasn0w a inceput sa caute retea, dar nu a gasit. Exista vreo alternativa pentru Ultrasn0w?

Răspuns Câştigător
| valentino52 a răspuns:

De fapt motivul e unu simplu baseband-ul lui nu e decodabil cu ultrasn0w, incearca sa instalezi baseband de iPad cu redsn0w si apoi ultrasn0w ti-l va decoda.

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

UltrasnOw cum zici functioneaza doar pentru un anume iso.Nu gata ai alt iso merge acelasi ultrasnow.Cind cauti ultrasnow scrie ca vrei pentru iso 5.1.1.Insa nu ai spus clar ce vrei sa faci sau ce retea cauta, ce se intimpla concret cu telefonul.Treb sa dai mai multe info

| Sonni explică (pentru valentino52):

Am baseband de iPad 06.15.00.

| Sonni explică (pentru relian):

Cauta reteaua Vodafone RO. Cauta si nu gaseste. Aseara a stat toata noaptea sa caute si nu a gasit, iar la un moment scria "No service..."

| relian a răspuns (pentru Sonni):

Telefonul este activat? adica poti intra in ele fara cartela? Ma refer sa vezi poze, sa asculti muzica etc chestii de genul asta le poti face? Apoi vreau sa stiu daca a umblat cineva in el, daca la desfacut cumva? Daca cineva a umblat in el atunci nu ia pus bine antena si-o de aia face asa. Daca el tot cauta intruna retele si nu gaseste e de la antena.Antena cum desfaci telefonul, dai la o parte ansamblu ala LCD si geamul si vei ramine cu restu.Pe partea aia de jos unde ai difuzorul si microfonul o sa vezi un fir alb subtirel ce se prinde cumva de motherboard.Ei acolo daca cineva a umblat nu la prins bine.Iti trebuie o lupa ceva sa vezi exact unde trebuie bagat.Si cine umbla sa o faca cu grija ca sa nu indoaie ceva pe acolo.E cam naspa mufa aia dar asta e.roblema mai mult ca sigur de acolo este.Deci spune exact ce iai facut la telefon, daca a umblat cineva in el si restul sa stiu ce sa iti zic.

| relian a răspuns (pentru valentino52):

Dar el spune ca telefonul tot cauta retele si nu gaseste.Asta presupune ca deja telefonul este activ, adica functioneaza. Daca asa stau lucrurile atunci cred ca e de la antena, cineva daca o fi umblat in el nu o fi facut conectia la antena bine.Si eu am reparat telefonul cuiva si cind am pus totul gramada la fel facea cauta intruna retele si nu gasea.Nu stiam ce are ca nu-i facusem nimic, dar s-a dus cu el la un service si i-a zis ala ca nu am pus bine cablua ala la antena.Asta cam asa e ca ala e f mic si fara o lumina puternica sau lumina de zi nu prea vezi daca a intrat sau nu.Eu facusem chestia aia noaptea la o lumina f slaba, mata si normal ca nu l-am pus bine.Deci daca cineva a umblat in telefon asta ar fi problema.El din ce povesteste telefonul deja este activ si incearca sa gaseasca retele, dar nu o poate face probabil ca nu e conectat bine la antena.Asta cred.Acum nu stiu exact daca o fi umblat cineva sau nu ca n-a dat nici un detaliu.

| valentino52 a răspuns (pentru relian):

De fapt motivul e unu simplu baseband-ul lui nu e decodabil cu ultrasn0w, incearca sa instalezi baseband de iPad cu redsn0w si apoi ultrasn0w ti-l va decoda.

| Sonni explică:

Am rezolvat! Am facut restore la iOS 5.1.1 si am reinstalat baseband-ul de iPad. Acum merge perfect!