| Lung_Bogdan_1999 a întrebat:

sunt interesat intro placa video externa si m-am gandit asa: Placa video gtx 750 ti, sursa 400w pentru ca atat are nevoie si un cablu hdmi. Daca as face in felul urmator ar functiona? :
>Sursa-Placa grafica---cablu >hdmi--- laptop
Am vazut multe chestii facute ceva in genul si mi se pare destul de logic sa functioneze. Tinand cont ca am 2 placi grafice deja in laptop : dedicata gt 610 si una integrata hd3000, pot sa scot pe ceea dedicata (uninstall) si sa o inlocuiesc cu ceea externa.
Ce spuneti, ar functiona? Astept raspunsuri competente (nu prea le am cu chestile astea incan)

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Dafac?
Nu, nu poti sa faci nimic din ce visezi tu acolo...

| Bogdanღ a răspuns (pentru sltlp):

De ce nu ar functiona?! Mi se pare logic. Placa grafica functioneaza de la sursa, iar placa grafica care genereaza imaginile prin hdmi (high definition media... ) se transmite imaginea pe laptop. Am mai auzit prin expresscard dar nu am asa ceva la laptop deci este exclus poate doar printr-un cablu express => hdmi/usb

Răspuns utilizator avertizat
| sltlp a răspuns (pentru Bogdanღ):

"Fratilor", eu cand citesc prostiile satea sunt 10X facepam.
Tie ti se pare logic, ccelui care a pus intrebarea i se pare la fel de logic. Totusi as vrea sa scot niste bani din logica asta exagerata de la unii ca unele is "penale" rau. Gen un pariu ca toate prostiile astea nu ar merge, ar fi o sansa f. buna sa fac ceva banuti ca sa nu bat la tastatura degeaba. =))))
Dar de data asta sa zic, o sa fie "free".
O sa incep cu logica ta logica. Da, placa video functioneaza luand curent de la sursa si atat. Placa grafica nu generaza nici o imagine prin hdmi. Generarea e data de gpu, cel care face calculele. hdmi=High-Definition Multimedia Interface este doar un conector, un simplu cablu/mufa. el nu are ce calcule sa faca. Iar datele ce trebuiesc procesate sunt transferate printr-un port pcie.
Apoi, pe langa prostia asta, e bine de stiut ca chiar daca ai avea un pc si coenctezi placa video de la pc cu laptop-ul, nu o sa iti afiseze nimic pe laptop. Atat la gpu cat si la laptop portul hdmi este doar hdmi out. expresscard-ul este pentru altceva, oferea viteze ultra super mici si se folosea doar la laptopurile vechi. Apoi ai mai zis protia cu usb hdmi, unde cel mult sa gasesti un convertor de imagige daca nu ai slot de monitor(si oricum ar afisa o calitate slaba a imaginii).
Iar pentru cel care a pus intrebarea, sunt curios unde a vazut el acele multe chestii de genul :))))
Deci chestiile astea sunt penibile... http://images.pcworld.com/howto/graphics/118811-2302p140-1b.jpg

| Bogdanღ a răspuns (pentru TGeorge23):

Nu ma prea pricep, dar macar acum ca mi-ai expliat nu arunc 6 mil pentru nimic. laughing