| HourMind a întrebat:

Sunt pe cale sa fac primii mei bani prin editarea video si foto.Acestea sunt despre nunti,botezuri,evenimente, etc.
Imi puteti da va rog frumos niste sfaturi? De exemplu nu stiu cand e poza mai luminata sa pun nu stiu ce, lucruri basic, stiti voi.
Si daca vreti sa ma ajutati cu niste plugin-uri sau video-uri pentru editare video, ca stiti cum se editeaza lucruri de genu si mna.
Ms

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doua sfaturi prietenesti:
1. Pana ce n-ai facut cel putin 10 serii de fotografieri /filmari de evenimente GRATIS, unde clientii sa fie foarte multumiti de lucrarea ta, NU te angaja contra cost - si, mai ales, NU cu plata anticipata!
2. Pentru editare foloseste DOAR programe CU LICENTA, chiar daca au licenta libera.

| Bondarel99 a răspuns:

Eu vreau sa iti dau un sfat care nu are legatura cu partea tehnica/video etc. Te rog nu te imbraca la evenimente (unde toata lumea se imbraca la 4 ace cu haine, bijuterii, coafuri, machiaje de sute de lei) cu pantaloni scurti sau de trening, cu pantofi sport, tricou. Chiar daca tu nu te vezi ceilalti te vad si mie mi se pare lipsa de respect, am vazut multi care fac asa. De bun simt ar fi niste blugi sau pantaloni mai inchisi, o camasa lejera eventual cu un papion ceva. Stiu ca trebuie sa depui efort si tentatia sa te imbraci sport e mare dar asa o sa dai mai bine in ochii celorlalti. Nu stiu daca o sa te superi sau nu pentru sfat dar e un lucru de care eu as tine cont.

Asta daca mergi la evenimente, aici ai pomenit doar de editare.

| cuvant a răspuns:

Depinde ce program folosesti.
Uita-te peste acesta daca te ajuta.https://www.skillshare.com/....../800216478
In acelasi timp poti cauta si pe Youtube

| HourMind explică (pentru cuvant):

Da mersi mult, cu Premiere Pro editam

| cuvant a răspuns (pentru HourMind):

Dacă mai ai nevoie de ajutor cu tutoriale Scrie-mi

| HourMind explică:

Apropo,am uitat sa zic, editez in Photoshop si Adobe Premiere Pro, mersi