| sebi1334 a întrebat:

tocmai ce mi-am cumparat un pc pe bucati, adica una cate una si l-am montat. Porneste, se invart toate coolerele dar nu se aprind ledurile de la Hdd si Power si nici nu am imagine, adica nu pot face absolut nimic, imi da o eroare de genul "No video input". Ajutati-ma va rog!

3 răspunsuri:
| Arthiom a răspuns:

"No video input." Inseamna lipsa semnal video care poate avea urmatoarele cauze:

1.Placa video neconectata corespunzator la placa de baza sau la sursa.

2.Cablu vga/dvi/hdmi defect

3. Daca monitorul tau e de fapt un televizor care are si intrari pentru pc, de exemplu un tv cu intrari multiple hdmi, si el are selectata o intrare hdmi care nu este cea legata la pc, atunci mesajul ala apare.

Acum partea cu ledurile:
1. Daca nu ti se aprind ledurile de la hdd, dar el se aude cum porneste (asta daca e hdd sau sshd, altfel nu se aude nimic) atunci inseamna ca nu ai conectat bine pe placa de baza cablurile pentru hdd led. Verifica manualul placii de baza si reconecteaza cablurile corect.

2.Led-ul Power nu se aprinde dar pc-ul porneste: din nou aceeasi cauza, cablurile pentru power led nu sunt conectate corespunzator, citeste manualul placii de baza si conecteaza corect cablurile.

| ion1731 a răspuns:

Daca ai conectat totul corect atunci probleme nu trebuie sa fie, decat in cazuri mai rare, cand bios-ul nu este "la zi". Pentru orice diagnosticare recomand sa pornesti pc-ul cu minimul necesar de componente, trebuie sa ai conectata doar : blocul de alimentare la placa de baza (20+4 pin), si cpu 4 pin, o memorie intr-ul slot, dupa necesitate si hdd apoi vga/dvi... si un usb/live cd/dvd de pe care sa incarci( trebuie conectat dvd writer- daca dvd...) de pe care sa te incarci.

| GaryOfLivia a răspuns:

Cam vag. Ai bagat amandoua cablurile in HDD? (Unu de power si unu de read).
Ai bagat cablurile de la butonul de power bine in placa de baza? Poti sa te uiti pe carticica placii de baza sa vezi cum vin bagate.
Ca a venit vorba de cabluri... ai bagat cablurile in placa de baza cum trebuie?
Placa video? Ai bagat-o in slot calumea si i-ai bagat alimentare (daca are)?
Ai bagat cablul din monitor in placa video cum trebuie?