| cezy006 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati!
De ce cand intru la system properties imi apare la "Installed memory (RAM) : 4 GB (3.19 usable)"?
Am windows 7 ultimate 64 bit reinstalat de curand dar inainte sa-l reinstalez imi aparea 4 gb si 4 usable... ce pot sa fac?
P.S: Sunt 100% sigur ca am windows pe 64 bit.

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

Task Manager -> tabul Performance -> Resource Monitor -> tabul Memory -> undeva jos in stanga ai sa vezi "Hardware Reserved" -> daca acolo se afla acei RAMi lipsa (810) atunci va trebui sa faci urmatoarele:

- restart la PC si verifica-ti versiune de BIOS
- vezi ce placa de baza ai, du-te pe site-ul producatorului sa vezi daca este disponibila o versiune mai noua a BIOS-ului; daca da, instaleaz-o!
- dupa instalare o sa trebuiasca sa dai restart, dar nu va fi tocmai un restart normal, va fi putin mai diferit: se va inchide cateva secunde, apoi se va deschide, si apoi te va duce la un black screen unde zice ca ceva nu e in regula (nu lua in seama!) si ai 2 optiuni: sa apesi o tasta pentru setup si alta pentru load defaults. Ei bine, tu apesi tasta pentru load defaults
- acum PC-ul tau ar trebui sa booteze in mod normal

| cezy006 explică (pentru miTzuliK93):

La hardware reserved imi apare 833 mb. ciudat happy
dar ma poti ajuta te rog cu site-ul?
am placa AS Rock G31M - S si am bios de la american megatrends

| miTzuliK93 a răspuns (pentru cezy006):

Incearca-l!

| cezy006 explică (pentru miTzuliK93):

Am instalat tot si am dat restart, nicio schimbare sad

| miTzuliK93 a răspuns (pentru cezy006):

De aici ai descarcat, da? -> http://www.asrock.com/mb/Intel/G31M-S/?cat=Download&os=BIOS Ca sa ne facem intelesi. Descarca ultima versiune de acolo daca nu, si uita-te si pe "HOW TU UPDATE". Vad ca cei de la AsRock recomanda puternic sa neupgradarea BIOS-ului daca acesta functioneaza normal.

Oricum, tu acolo ai un memory leak de hardware. Asta poate fi si de la drivere (corupte, (ne)lazi, necorespunzatoare 100%). Daca nici asa n-o sa vrea, reinstaleaza-ti toate driverele cu un program gen DriverGenius, DriverMagician, DriverMagician, SlimDriver, DeviceDoctor, etc...

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ai umblat prin msconfig cumva?

| cezy006 explică (pentru sltlp):

Mi se pare ca da. dar inainte sa-l reinstalez (nu mai stiu de ce am intrat)

| shannygelu a răspuns:

Nu o sa ai niciodata 4 giga si tot 4 giga usable pentru ca sistemul isi ia resurse din ram