Întrebare recomandată | mihainet a întrebat:

Voi ce ati alege dintre Nikon d3100 nou, Canon EOS 1100D tot nou si Nikon d5100 second hand?
Daca aveti alte oferte mai bune dect aceste 3 aparate nu va sfiti sa le dati numele. Multumesc anticipat. Cel mai bun raspuns(cel cu argumente ) primeste funda.

6 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Inainte de a lua un aparat mai profi sa spunem, este bine sa ai in vedere mai multe lucruri.

1. Ce buget aloci pentru aparat
2. Ce vrei sa faci cu aparatul.

In mod normal la DSLR-uri indicat este sa il cumperi tu nou. Nu poti sti cate poze a facut persoana care iti vinde aparatul si nici motivul ascuns pentru care il vinde, chiar daca este un model mai bun decat cel pe care il vrei tu nou.

Asa ca daca ti-ai raspuns la intrebari va fi usor sa te decizi. Pana la urma tu hotarasti si nimeni altcineva pentru ca tu stii raspunsurile la intrebari.

Noi doar ne spunem opiniile care sunt subiective.

Eu as cumpara Nikon d3100 nou decat sa il iau pe cel la mana a doua. Oricum as ramane la Nikon orice ar fi. Nikon nou si nimic altceva.

Pa, pa.

| Rooksee a răspuns:

Intodeauna as cumpara ceva nou. M-am uitat pe net la ele si iti sugerez sa cumperi Canon eos 1100D

| Snapped a răspuns:

D3100 sta mai bine la video decat 1100D, 1100D nu are mecanism automat pentru curatarea senzorului. D5100 are o calitate mai bune a imaginii si ecran articulat. Depinde cat de bine a fost intretinut si la cate declansari mai rezista.

| cuticaadrian2 a răspuns:

Nikon d3100 mi se pare ok

| Cosmyn96 a răspuns:

Eu zic Nikon d3100, acum ramane ca tu sa alegi, insa cred ca mai bine ar fi sa-l iei nou.

| Antooooooooooooooo a răspuns:

Eu am Canon EOS, care este excelent, însă dintre cele spuse de tine s-ar putea să fie cea mai bună camera Nikon d3100, clar.
Și mai sunt aparate bune ...Sony, Lumix, cele de la Samsung, HP, Benq...
Dar eu zic să-ți iei Nikon d3100
Nikon d3100 are 14. 2mpx.
Uite-te aici : http://www.f64.ro/aparate-foto.html