| gaby202000 a întrebat:

Vreau sa aleg o placa video noua si nu stiu ce sa aleg intre : Asus radeon hd 7790 2gb; gigabyte radeon r7 260x 2gb si gigabyte geforce gtx 750ti 2gb. Am urmatorul sistem : Intel pentium g3420; 4gb ram; sursa sirtec element bronze 500w si hdd 1tb wd blue. Vreau sa stiu care din cele 3 e cea mai buna si doresc argumente pe jocuri NU pe specificatiile placii si pun accent pe anti aliasing vreau sa stiu cati fps ar prinde la rezolutia mea cu 2x/4x MSAA, nu ma intereseaza umbrele. Rezolutia monitorului meu e 1440x900. Si nu vreau sa aud ia geforce ca nVIDIA e cea mai tare.

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ordinea lor e cam asa: 750ti>r7 260x>7790 ca si performanta. Nu cred ca are sens sa vorbesc de specificatiic a nu prea conteaza.

| KodrutZ a răspuns:

Dintre cele mentionate de tine... R7 265 happy Nu e vorba ca NVIDIA e cea mai tare, dar la ce ai zis tu, GTX 750 Ti-ul are cel mai bun raport consum/performanta, iar la rezolutia data o sa mearga tot cu detaliile la maxim, mai putin cele unde o sa te tina procesorul in spate, gen BF 3/4 si nu numai.
P.S. Am avut placi video AMD/ATI vreo 10 ani pina sa trec pe NVIDIA, acum am fix un 750 Ti.
P.S. 2 Sugestia lui RGX e demna de luat in consideratie, dar o sa te coste ceva mai mult factura la curent pentru un spor de performanta ca si nul, atita vreme cit discutam de 1440X900.

| rgx a răspuns:

Placa ta are PCI Express 3.0? gigabyte geforce gtx 750ti 2gb este mai buna in jocuri!

| rgx a răspuns (pentru rgx):

Am gresit chiar ambele gigabyte radeon r7 260x 2gb si Asus radeon hd 7790 2gb sunt peste gigabyte geforce gtx 750ti 2gb.M-am incurcat credam ca e gtx 770, gigabyte radeon r7 260x 2gb si Asus radeon hd 7790 sunt cam la egalitate poate r7 sa fie putin mai buna.

| gaby202000 explică:

Cred ca o sa merg pe r7 260x deoarece dupa cum am observat si eu cu anti aliasing se descurca cel mai bine probabil datorita latimii de banda care e destul de generoasa fata de gtx 750 ti. Daca gresesc sa imi spuneti dar in afara de detaliile pe high si rezolutiile mari gtx 750 ti nu va fi buna la anisotropic sau anti aliasing.

| rgx a răspuns (pentru gaby202000):

Eu zic sa mai strangi niste banuti si sa iei paca asta http://www.pcgarage.ro/......2-bit-hdmi