| Rocher a întrebat:

Salut TPU
Vreau sa imi cumpar placa video gigabyte nVIDIA gt 630 2gb
Pentru utilizare trebuie neaparat o sursa mai puternica? ]
FUNDA

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce sursa ai acum? Uite un program de calcul necesar putere consumata: http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp
Mai citeste si pe aici: http://videotutorial.ro/......ial-video/

| Rocher explică (pentru Salontanul):

Scrie doar modelul pe ea : ATX 500W P4

| Rocher explică (pentru Salontanul):

ATX 500W P4

| Rocher explică (pentru Salontanul):

ATX 500w P4

| Rocher explică (pentru Salontanul):

Atx 500w p4

| Rocher explică (pentru Salontanul):

Consuma de la 110 pana la 140

| Salontanul a răspuns (pentru Rocher):

Nu se poate asa ceva! Numai procesorul consuma 70-90 W. La asta se adauga memoria, HDD-ul, DVD-RW si chiar placa de baza in sine. Mai cooler-ul care cosnuma cateva zeci de wati si placa video care poate ajunge la 120-140 W. O sura no name poate da pana la 60-70% din cate scrie pe ea. Deci sursa ta in cel mai bun caz poate da 300-350 W. La mine am facut socoteala ca merge la 380 W si am o sursa de 600 W. Nu am placa video dedicata ci doar cea din procesor. Daca asi avea placa video dedicata asi ajunge la 400 W consum.

| Rocher explică (pentru Salontanul):

Am folosit programul joulemeter, si atat imi arata
Cand il folosesc ca de exemplu sa rulez o aplicatie pe el creste bine, trece de 160, dar in repaus in jur de 120

| Rocher explică (pentru Salontanul):

Deci in concluzie trebuie sa-mi cumpar o sursa mai buna, corect?

| Salontanul a răspuns (pentru Rocher):

Ok. Mai calculeaza 120 in plus si vezi ca-ti ajunge. Incearca. Daca nu va mege ca lumea in vara iti schimbi sursa.

| Rocher explică (pentru Salontanul):

Imi iau acum odata cu placa video o sursa corsair CX600M 600w ATX 2.3

| Rocher explică (pentru Salontanul):

E Buna?

| Salontanul a răspuns (pentru Rocher):

Oau! Este foarte buna nu buna!

| Rocher explică (pentru Salontanul):

Ok, multumesc mult mi-ai fost de mare ajutor!

| Salontanul a răspuns (pentru Rocher):

Multumesc si eu. Sarbatori fericite si La Multi Ani!