| dannyelutzu1_6199 a întrebat:

vreau sa imi cumpar un procesor si nu stiu ce sa aleg intre intel pentium D 935 si intel core 2 duo E6600.va rog sa imi spuneti care e mai bun ca performante si putin o.c.

Răspuns Câştigător
| dorikut a răspuns:

Procesorul Intel Core 2 Duo E6600 este mai performant decât orice procesor din gama Pentium D, deci și decât Pentium D 935.

Nu este mare diferență între ele (în ceea ce privește utilizarea de zi cu zi a unui calculator). Diferența dintre cele 2 procesoare o poate face tehnologia de virtualizare disponibilă (și folosită de mașinile virtuale și sistemele de operare performante) pe E6600 (VT-x), care, însă, nu este suportată de Pentium D 935.

În ceea ce privește O.C.-ul, E6600 câștigă detașat datorită FSB-ului mai mare și raportului BUS/CORE Speed mult mai mic. Pe un Pentium D 820 am reușit de asemenea un Over Clock stabil de 20%, însă este destul de greu de menținut rece (consumul mare de energie determină dispersia unei mari cantități de căldură).

Sper că am reușit să te ajut să îți faci o idee.

Bye-Bye! happy

4 răspunsuri:
| SmRpT a răspuns:

Intelcore duo e6600.e dual(dublu) fata de Intel pentium d935!

| dorikut a răspuns (pentru SmRpT):

Și Pentium D 935 este Dual-Core. Mai informează-te înainte să faci afirmații pripite. happy

| SmRpT a răspuns (pentru dorikut):

Oricum e6600 e mai bunwinking

| Personna a răspuns:

Salut. Intel Core 2 Duo am auzit ca este cel mai cautat si mai vrut. Eu am Intel Core 2 Duo E5300 de 2.6 GHz si sunt foarte multumit de el. Iti recomand Intel Core 2 Duo E6600.