| Gameru a întrebat:

Vreau sa imi fac overclock la procesor de la 1. 8ghz la 2. 3ghz.
Am proceosr dual core e2160 1.8ghz.
2gb rami ddr2
Nvidia gforce gt630 1gb ddr5
Windows 7 ultimate
Sursa 450 sau 500W nu stiu exact
Placa de baza Asus p5kpl am epu
Cooler Stock

Acum am stat o zi intreaga pe procesor si temperatura e de 41 grade. Ziceti as putea sa i fac oc?

Răspuns Câştigător
| unPrietenbun a răspuns:

Mai bine mai lasa calculatorul uitate la un film, mai vorbesti cu prietenii (ex: facebook ) in rest du-te pe afara plimba-te, distreaza-te ca e mai bine decat sa stai pe scaun si sa te joci!

4 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Daca e 41 in desktop probabil 60 in jocuri si alte aplicatii, deci nu recomand. si asa cu oc nu vezi diferenta ai un procesor vechi, si daca faci oc vezi diferenta de 2 % dar risti sa il prajesti

| Gameru explică (pentru SasNetRomania):

Poi acum am 28 grade ieri am avut 41 fiindca l-am avut pornit de dimineata pana seara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dual core e2160 e pe socket LGA 775, vezi pe net procesoare quad core la 100-150 de lei si ai sa vezi diferenta.
N-ai ce sa "storci" din el.Banii investiti in sisteme de racire, sursa buna pentru overcloking se pot duce lejer pe un procesor.
Q6700 sau QX6800
Bafta!

| unPrietenbun a răspuns:

Nu este indicat pentru ca scurtezi durata de viata a procesorului tau, dar daca nu ai de gand sa tii acest pc pe o perioada foarte lunga de timp ii poti da oc. Eu am dat la propriul calculator de cand l-am cumparat si m-a tinut 6 ani procesorul, dupa care s-a ars...