| chuck6 a întrebat:

vreau sa imi formatez lacal disk C, dar nu stiu cum findca nu merge sa ii dau click dreapta pe el si sa dau format si nici nu am un CD cu Windows sa formatez partitia.
Aveti idei, am auzit de niste programe gen minipe dar nu stiu ce sunt.
Dau funda.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti sa formatezi C-ul cat timp Windows ruleaza pe el. Trebuie accesat din "exterior". Iti trebuie un CD bootabil cu Hiren's Boot, de exemplu...nu neaparat cu Windows.

http://www.hirensbootcd.org/files/Hirens.BootCD.14.0.zip

6 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Deci formatezi C-ul, ramai fara windows pe PC si nu ai nici un alt cd cu windows sa-l instalezi! esti sigur ca vrei sa faci asta? happy
Il formatezi cand faci rost de un cd cu windows si tot instalezi windows-ul nou! bafta!

| gki1980 a răspuns:

Daca nu ai cd de windows si formatezi C, poti spune bye bye sistemului de operare! asa ca mai bine nu, parerea mea! in plus vei pierde tot ce ai pe C

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt nu ramai cu niciunul daca ai putea sa stergi/formatezi. Bootloader-ul ambelor Windows-uri se afla pe partitia C, partitia activa. Deci chiar si daca incerci sa formatezi C-ul de pe Windows-ul instalat pe D, tot nu te lasa!

Incearca Hiren's Boot. Formatezi D sau C cu un program utilitar de pe CD(Acronis Disk Director poate...), desi D-ul ar fi mai obisnuit si usor de formatat pentru ca apoi nu-ti mai ramane decat sa editezi fisierul boot.ini pentru Windows XP ca sa ramai doar cu Windows-ul din C.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@rocker, acea fetita(daca e macar o fetita) e un troll de pe TPU. Ignora! Nu lua in seama!

| chuck6 explică:

Pai eu am instalat in paralel doua windowsuri unu in c si altu in d daci daca formatez C raman cu unu.

| chuck6 explică:

"Cheama pe cineva sati rupa placa de retzea mereu merge fara ea iti spun eu zi-mi in mesaj mai multe lucruri si te fac imediat ca ma pricep
" what the****are you saiyng there?!