| Fluffinator a întrebat:

Imi poate spune cineva cum sa formatez partitia C? Am incercat varianta simpla cu click dr. >-- Format, nu merge. Am incercat >Run--Diskmngmt si acolo cand dau click dreapta pe C... butonul de format apare "faded" daca intelegeti, adica nu pot da click pe el. Nu stiu ce sa mai fac...As avea nevoie de sfaturi, dau funda si vot.

2 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

NU poti sa iti tai craca de sub picioare,asa se compara ce ceri tu windosului.El functioneaza pe partitia C,si tu ai ceri sa o stearg. Daca ai ceri asta dispare windosul si atunci cum si cine sa iti execute comanda?! Daca vrei iti trebuie programe specializate gen:partition manager sau sa reinstalezi xp ul iarasi si acolo ai optiunea de a sterge,crea, mari sau micsora partitiile, si toate le faci de pe un cd butabil cu xp pe el.Succes

| heracle2 a răspuns:

Ca sa formatezi partitia C trebuie sa reinstalezi windows-ul. Daca ai ceva important in alte partitii si doresti sa le pastrezi, iti sugerez sa le pui pe un hard disk extern.