| George3313 a întrebat:

Vreau sa imi iau si eu o sursa noua la pc, am un Optiplex 780 destul de vechi am Intel Core 2 Duo E8400, GT9800 512mb 6gb ram si vreau sa imi iau un Intel core 2 quad core Q9550 deci ce sursa se potriveste la acest pc?

11 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cu cit ai putea sa il vinzi pe asta? E prea vechi si nu merita sa mai tragi de el - Q9550-ul si cu GT 9800 sug curent cit nu merita... Daca intrebi de sursa care merge la Optiplex, buba e ca la alea sursele sunt mici si ingramadite, nu cred ca merg astea standard.

| nicu991 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu i-as recomanda un kit de genul asta https://www.okazii.ro/......a210118271
Este tot un dual core procesorul dar e generatie noua... asta nu consuma asa mult ca cele vechi plus ca are 8 GB RAM ddr4 si posibilitatea sa mai faca upgrade la alte componente.

| George3313 explică (pentru nicu991):

Dual core ul este depasit grav, quad core minim

| nicu991 a răspuns (pentru nicu991):

Grafica integrata din procesorul asta este cu 50% mai buna pentru Minecraft decat placa aia video dedicata care mai si consuma 105 wati

| nicu991 a răspuns (pentru George3313):

Https://gadgetversus.com/......ron-g3930/
ia uita-te aici sa vezi cum quad-ul q9550 este sub dual core-ul asta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nicu991):

CAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAT? Nu i-ar recomanda de la bisnitarii de pe olx/okazii nimic. Eu mi-am luat procesor din Germania, eBay. i5-3570S, 42 EUR cu tot cu transport. La noi era de pe la vreo 300 RON in sus...

| nicu991 a răspuns (pentru George3313):

Https://www.okazii.ro/......a210342206 Uite aici cu un quad core generatie mai veche, bunicel

| nicu991 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stiu, am observat ca toate sunt supraevaluate. Dar poate negocia in unele cazuri.
Am vazut acum ceva timp un kit cu placa de baza, procesor si 16 Gb ram la 400 lei dar n-am avut noroc sa-l iau.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nicu991):

Uite aici procesoare la preturi cum nu vezi la noi - http://computerstoreberlin.de/

| nicu991 a răspuns:

Si eu am tot e8400 in sistem, crezi oare ca se mai merita un upgrade in platforma asta antica? Eu zic ca nu. Chiar daca procesorul ala q9550 e relativ ieftin ( 80 lei) consuma 95 wati vs. e8400 care consuma 65 wati. Plus marele minus: capacitatea RAM din cate stiu maxim 8 GB pe platforma LGA 775. Al meu harb are maxim 4 GB ram si imi vine sa dau cu el peste gard.

| George3313 explică (pentru nicu991):

Da frate dar imi merge minecraftu extrem de bine cu ce am acum iar daca fac upgrade de la duo la quad o sa mearga si mai bine, nu vreau sa joc cele mai noi jocuri