| eduardo122 a întrebat:

vreau sa-mi cumpar un laptop la mana a 2-a, si vreau sa nu fie overclock-at sau alte chestii, cum pot afla verifica aceste chestii? Sa-i fac teste la ram, la hard din bios? Cine imi poate de sfaturi cum as putea sa-l testez sa imi iau un laptop bun? Astept comentarii

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Nu e vorba de ore, aia e orientativ. Mai mult conteaza numarul de cicluri de pornire/oprire si daca are baduri/erori de citire. De exemplu am avut un hard care mi-a crapat dupa 3 ore de functionare si altele care m-au tinut cate 30-40.000.

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Lol, overclockat? Mdah... cel mai sanatos ar fi sa il iei de la o firma care iti da si garantie. Uite, pcmadd.com de exemplu. Au laptopuri de clasa business care o sa te tina mult mai mult decit rahaturile astea noi din magazine. Par example - http://www. pcmadd.com/laptopuri/Dell/latitude/laptop-Dell-latitude-e6410-Intel-core-i5-560m-2-6-ghz-2-gb-ram-160-gb-hdd-14-inch-Intel-hd-graphics-dvdrw.html
Nu strimba din bot ca e scump, laptopurile din clasa lui costa noi de pe la 5000 RON in sus. Cam asa ar trebui sa coste un laptop facut cu simt de raspundere. Astea pe care le vezi la 1500-2500 RON in magazine sint jucarii.

| eduardo122 explică (pentru KodrutZ):

Am inteles ce vrei sa spui, dar eu am intrebat cu totul alt ceva...si da, m-am referit la overclock.

| KodrutZ a răspuns (pentru eduardo122):

In principiu nu ai ce verifica. Poate sa aiba reflow facut la chipset sau la cipul grafic si in maxim 6 luni iti crapa. Nu ai cum sa vezi asta din software. Poti eventual sa te uiti cu AIDA 64 la parametrii SMART ai hardului sa vezi daca cumva are baduri si cate ore de functionare are. Desigur ca e posibil sa iei un laptop care arata bine, hardul are doar citeva sute de ore de functionare, insa el sa fi fost forjat la maxim un an - doi, dupa care hardul sa fi fost schimbat si facut reflow. Cu Aida64 poti sa vezi starea actuala a hardului si a bateriei. In rest, dumnezo' cu mila. De aia zic sa iei de la o firma care iti da un an garantie si de multe ori vinde laptopuri care au fost prin vreun birou de manager cea mai mare parte a timpului si sint practic noi.

| eduardo122 explică (pentru KodrutZ):

Ok mersi, oricum o sa-mi iau unul cu garantie... Aida64 extreme? si zici ca scrie acolo cate ore de are hardul? cam cat are un hard normal? adica sa fie cat de cat bun... sa nu imi faca fite dupa cateva luni dupa ce il iau? Fundabig grin

| KodrutZ a răspuns (pentru eduardo122):

Nu e vorba de ore, aia e orientativ. Mai mult conteaza numarul de cicluri de pornire/oprire si daca are baduri/erori de citire. De exemplu am avut un hard care mi-a crapat dupa 3 ore de functionare si altele care m-au tinut cate 30-40.000.