| BogdanTheKiller a întrebat:

Salut TPU

Vreau sa-mi cumpar un PC nou, cu bugetul de 8000 lei ( mouse,mousepad,monitor,tastatura,camera web, boxe) si unitatea centrala.

1. Se merita boxele integrate in monitor sau cele separate?
2. Mouse optic vs laser
3. Tastatura mecanica vs normala
4. Cam ce sa consiste sistemul? eu ma gândeam la i7, Asus gtx 750, placa de baza Asus si asta este esenta)

9 răspunsuri:
| lBroken69 a răspuns:

Boxele integrate în monitor nu au aşa mare putere, ba chiar mai mult se aude de multe ori prost.Eu spun că mouse-ul poate să fie şi optic şi laser, depinde de preferinţele tale, nu e foarte mare diferenţa.
La tastatură aş alege tastatura mecanică, clar.
Sistem spun eu, un hard de 750 GB. Un i7 de 2, 5-4 Ghz sau un i5-de 3-4 Ghz.
Placa de bază ASUS. Iar placă video ţi-aş recomanda Asus nVIDIA GeForce GtX 960 Strix OC.

Sper că răspunsul meu te va ajuta!
Baftăwinking!

| BogdanTheKiller explică (pentru lBroken69):

Si eu ma gândeam la i7, ma gândeam la hdd de 2 tb si ssd de 250, la placa video vreau Asus gtx 750, are mai multa memorie.

| vidii a răspuns:

1. Poti sa cumperi separate fara probleme
2. Optic, cele laser au o anumita acceleratie, chiar daca o dezactivezi din control pannel tot va avea acceleratia ON ..asa sunt ele
3. Mecanica daca esti un gamer la un nivel profesionist, pentru timpul de raspuns si alte plusuri
4. i7 si gtx 750 nu prea e ok, e prea ieftina placa pentru un sistem la acesti bani, te rezolv eu acuma
i5 = i7 in jocuri, pentru ca i7 are technologii mai avansate, care nu se folosesc in gaming, placa video face diferenta de fps-uri, deci, mai bine un i5 si o placa video mai scumpa, decat invers...dar sa vedem cum iesim cu bugetul
ti-am pus asa:
- i5 puternic
- Placa de baza buna
- 8gb ram
- 1Tb hdd
- 240gb SSD, era pacat in bugetul asta sa n-ai unul
- Un reactor de placa video care o sa duca orice joc de pe piata la ultra si rezolutia maxima a monitorului
- Sursa de calitate care tine fara probleme
- Carcasa buna cu design atragator
Periferice:
- Monitor BenQ pro gaming la 144hz si 24" fullhd
- Mouse optic de la steelseries, la fel, pro gaming
- Mousepad mare si foarte bun
- Casti absolut geniale
- Tastatura de calitate iluminata, nu este mecanica dar merita din plin
- Camera web de calitate
- Si o pereche de boxe Logitech de calitate
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1256194/

| BogdanTheKiller explică (pentru vidii):

Voiam 2TB HDD nu 1, sursa ma cam indoieste, Intel vreau neaparat 7, nu prea am nevoie de casti, placa video e mult prea mult, voiam gtx 960 4GB si 16 GB RAM

| vidii a răspuns (pentru BogdanTheKiller):

Atunci schimbam, i7, 16gb ram, 2tb hdd, 240gb SSD, carcasa foarte frumoasa, sursa de top de la corsair si ...am pus placa video mai puternica, nu e gtx 960, ci 970, ca sa poti da totul la ultra
Ai un monitor fullhd IPS,claritatea imaginii e foarte buna si culori vii,casti, boxe, tastatura, mouse, mousepad si dvd-rw
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1258584/

PS: In privinta primului sistem, nu trebuie sa ai dubii in legatura cu sursa, este una de calitate si certificata 80+, adica scoate 700w si are multe protectii, iar sistemul nu consuma mai mult de 250-300w in full load
In cel de-al 2lea sistem, ai o sursa de 650 de w, superioara ca si calitate ..cu destul

| BogdanTheKiller explică (pentru vidii):

Placa de baza vreau sa fie ASUS si minimum 800 de lei, carcasa sa fie mare, ca placa video are 30 cm, monitorul tau este de 6ms, n-am nevoie de el, TN este mai bun, vreau timpul de 1ms sau 1ms GTG si voiam periferice Razer. Fă din nou wishlist-ul, si iti dau funda

| vidii a răspuns:

Daca nu ai nevoie de periferice PRO gaming, putem pune un monitor mai ieftin, mouse, tastatura si casti mai ieftine, si plusam pe alte parti ..cum vrei tu

| GangsterQuinn a răspuns:

Eu ti-as recomanda procesor AMD, iar celelalte componente le-ai putea lua de la raspunsul de mai sus a lui BogdanTheKiller.