| PolaruV8 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un telefon maine dar stau pe ganduri! Ce ma sfatuiti sa imi iau Nokia c5-03 sau un Sony ericsson X10 mini! Le-am comparat, stiu ce au si ce nu au dar acum vreau sa aud si parerea voastra! Va rog si explicatii! Dau funda celui mai frumos raspuns!

5 răspunsuri:
| CapitanuSemafor a răspuns:

Ce chestie, eu am luat un C5-03 chiar ieri big grin
Symbian nu sucks. E putin enervant fiindca dupa parerea mea au pus comenzi des folosite in nu stiu ce loc. (inca nu am reusit sa-mi dau seama cu sterg melodii si filme sau cum sa le redenumesc, dar bine ca am un folder separat in meniu cu facebook, hi5, twitter...de parca folosesc eu asa ceva) In rest Symbian e ok.
Android, am experimentat si asa ceva. Din cate am vazut e mai bine organizat si e cel mai bun OS de pe mobile momentan pan' la urma.
Acum sa comparam modelele.
Au exact acelasi procesor si acelasi RAM, deci sunt egale aici.
Camera foto. C5 are 5 MP dar calitatea e de VGA, fiindca nu are lentile de focalizare. Pe mine nu mai interesat asta...dar oricum, iar X10 are blitz si mai mult ca sigur e mai buna ca a lu C5.
In schimb, X10 are ecranul si rezolutia ecranului foarte mici, nu se merita deloc mai ales pentru un touch si va crea disconfort la citirea textului pe net. C5 wins this one
OS-ul. La X10 e bun la C5, cu o mica bataie de cap e acceptabil.
Ecranu. X10 il are rezistent la zgarieturi, C5 nu. Dar x10 are doar 2.55". Cred ca per total C5 wins this one.
Nokia, desi la momentul de fata nu au telefoane foarte echipate fata de alte companii, bateria si rezistenta in timp sunt mai bune fata de altii.
La sfarsit decizia este a ta. Eu fiindca nu imi pasa de fotografie cu mobilu' si fiindca deja il am, aleg C5-03 big grin iar X10, tot ce are bun e camera si Android-ul in rest nu se merita.
Sper ca am fost de foloswinking

| ΔH a răspuns:

Sony Ericsson pentru cel mai important motiv: Are Android.
Symbianul de la Nokia e sucks.

| LoquitaSeMutaInViataReala a răspuns:

E simplu- Nokia, pentru ca e cea mai buna marca de telefone mobile happy
app, sora mea are Sony Ericsson si s-a stricat in mai putin de un an.

sper ca o sa faci alegerea corecta happy
bafta.

| ScorpionScream a răspuns:

Nokia e prietenul tauwinking Stii de ce? Deoarece Nokia este lider pe piata mondiala. Telefonul este foarte rezistent si este usor de "manevrat". happy Sunt pe Nokia de 16 ani si niciodata nu m-am gandit sa schimb fabrica. Deseori vad prieteni cu Sony Ericsson si LG...sunt slabute. atat fizic cat si "psihic". Symbianul conduce.

| didi12 a răspuns:

Decizia numai tie iti apartine.Eu una as alege Nokia, e cea mai buna marca de telefoane, te tine bateria si multe altele.Mama are Sony Ericsson de aproape un an si deja bateria incepe sa o tina foarte putin.
Acum nu stiu, poate pe tine te intereseaza mai mult MP camerei, sau poate te intereseaza mai mult memoria.Asta tu decizi, si in functie de acesti factori iti alegi unul dintre ele.Cu bine! happy