| VVeN a întrebat:

vreau sa-mi iau un iPad dar nu stiu de care.
4 ori iPad Mini?
va rog sami rezumati in cateva randuri care e mai buna decat cealalta.
si ce poate sa faca
DAu Funda happy

Răspuns Câştigător
| vrelian a răspuns:

Singurele diferente intre mini si 4 sint urmatoarele:
-procesor mai mare la ipad 4 adica are dual core A6Xwith quad core graphics
-procesor la mini dual core A5.
-dislpay mic la mini normal de aici si numele de mini.deci si o rezolutie mai mica normal.dar vad la fel.7.9 inchi
-pad 4 display 9.7 inchi
-mini are nano sim card
-ipad 4 are micro sim
in rest amindoua au exact aceleasi caracterisitici. absolut totul este la fel in afara de ce am aratat mai sus.
-a si sa nu uit mini este mai ieftin ca 4. daca vrei iti dau si dimensiunile.
-mini-20x13 cm, grosime 7.2mm si greutate 308-312 fctie daca este doar wifi sau wifi+celular.
-pad4 -24x18 cm, gros 9.4mm,si greutate 652-662g la fel daca este cu celular sau nu.
vezi ca sint cu wi-fi sau cu wi-fi plus celular.adica wi-fi plus celular poti pune cartela sa ai net la ea.doar wi-fi ai doar wireless dar nu stiu daca poti pune cartela sim. apoi vezi ca ai diferite capacitati dar la amndoua ai capacitati la fel.16, 32 si 64 gb.preturile sint diferite la fel daca e doar cu wi-fi is mai ieftine daca ai si celular is mai scumpe. apoi de capacitate cele mai scumpe sint normal cele de 64 gb.in america direct de la aplle un pad 4 de 64 gb cu wi-fi [plus celular costa cam 830$ plus taxe iar un pad mini costa 660 plus taxe dolari bineinteles.deci cred ca poti comanda direct de la Apple dar trebuie sa intrebi daca delivereaza in afara usa si cit costa posta. sper sa te ajute ce tiam scris.eu as alege pad 4 pentru ca e ceva mai maricel si nu stai sa iti strici ochii pe mini.dar na fiecare cei place.mergi in magazine si comparale si dupa stii care e pentru tine.

8 răspunsuri:
| Cata1999 a răspuns:

Desigur ca 4, mini este o versiune mai slaba si mai invechita, iar 4 este mult mai noua si mai performanta.Si dupa engleza mea cred ca mini inseamna mai mic si totodata mai slabwinking

| andreyuu a răspuns (pentru Cata1999):

Domnule Cata1999, dupa engleza mea si din cate stiu, Mini a aparut odata cu iPad 4, deci nu e invechit. Mai documenteaza-te si tu inainte sa raspunzi la o intrebare.

| andreyuu a răspuns (pentru Cata1999):

Salut si la multi ani!
Daca vrei sa iti iei un Apple care promoveaza la capitolul portabilitate, ti-as recomanda sa iti cumperi iPad Mini. Performantele Mini-ului nu sunt mai prejos decat cele ale iPad-ului 4.
Daca vrei ceva mai multa putere, insa portabilitate mai mica, eu as zice sa iti cumperi iPad-ul 4.
Nu e mare diferenta intre ele.
Daca e Mini nu inseamna ca nu are putere. Dupa cum sti, iOS, sistemul celor de la Apple ruleaza ok pe toate dispozitivele lor.
Si eu recent aveam aceeasi dificultate in a alege o tableta mica, deci portabila, cu o durata a bateriei mai mare, si in a alege o tableta cu ecran mai mare, deci care nu incape in buzunar.
Eu ti-am spus cam care ar fi povestea.
Sper ca te-am ajutat. Pentru orice alt lucru legat de tehnologie sunt disponibil sa iti raspund la orice intrebare ai.

| VVeN explică (pentru andreyuu):

Da inteleg. dar tu care mi-o consiliezii?

| andreyuu a răspuns (pentru VVeN):

Eu as zice mini... costa si mai putin ca 4 si e si mai portabil.cel putin daca iti place sa te plimbi
daca stai mai mult pe acasa sau nu prea calatoresti, ti-as recomanda iPad 4.

| VVeN explică (pentru andreyuu):

Pai sa zicem... am iphone
tabletu imi trebuie doar pentru filme,app, carti pentru calatorii, gen la mare, in tren, in avion. intelegi?

| andreyuu a răspuns (pentru VVeN):

Atunci iti recomand iPad Mini. Ma gandesc ca stii ce optimizate sunt aplicatiile si iOs pe telefoanele Apple, asa ca nu conteaza puterea. De exemplu iPad mini ii cam la fel de performant, chiar mai performant decat iPad 2. Mini are camera din spate de 5mpx care filmeaza Full HD, asa ca pozele vor fi la fel de bune ca pe un iPad clasic.

| robby212 a răspuns (pentru andreyuu):

Buna seara! Am vazut c ate pricepi si vreau sa te intreb cate ceva despre Apple, iPad mini, 3, 4, si toate alea, iti trimit mesaj cu adresa mea de messenger ca sa pot sa iti mai pun niste intrebari, doar daca vrei sa ma ajuti... Tias ramane recunoscator...Ce zici?