| DarkIsNotOK a întrebat:

Neata TPU! As vrea sa pun si eu o intrebare celor interesati si priceputi in domeniul IT : Ce parere aveti de Ipad Mini? Se merita? E mai bun decat un Ipad (prima generatie)? Imi puteti rezuma in cateva randuri ce capacitati are(ce poate face )? Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| VVeN a răspuns:

Tableta este ca si un iPad2 doar ca mai micuthappy. La prima vedere, nimic nu s-a schimbat ^_^, dar totuși iPad Mini este un aparat radical diferit. În primul rând, tableta este semnificativ mai mică: dacă diagonala a scăzut cu 5 centimetri față de iPad-urile de până acum, greutatea a scăzut la jumătate. Spre deosebire de generațiile precedente, iPad Mini este un aparat extrem de comod de folosit, chiar și pe perioade mai îndelungate. Greutatea foarte redusă și grosimea de doar 7 milimetri fac ergonomia tabletei să fie mult superioară modelelor Apple de până acum.

Aparatul este construit din aluminiu negru, cu un finsaj similar cu cel de pe iPhone 5, iar impresia generală este una foarte bună. Tableta inspiră durabilitate, iar construcția este atât de compactă încât Mini-ul pare construit dintr-o singură bucată de aluminiu. La fel ca la toate produsele Apple, atenția la detaliu în proiectarea tabletei o diferențiază clar de orice competitor: senzația pe care tableta o lasă este mai apropiată de un ceas elvețian decât de un gadget comun.

Singurele diferențe notabile de specificații sunt camera principală, care are acum un senzor de 5MP și noul conector Apple Lightning, care înlocuiește vechiul port cu 30 de pini, lansat în 2003.

Display și sunet

Unul dintre principalele minusuri semnalate încă de la lansarea iPad Mini este display-ul cu rezoluție de 1024×768 de pixeli. După iPad 3, care a introdus primul ecran de înaltă densitate în lumea tabletelor, ecranul de pe Mini este un pas înapoi: densitatea pixelilor este mai mare decât pe iPad 2, dar nu se apropie în nici un fel de cea a unui Retina Display. Acest lucru se vede mai ales în aplicațiile care afișează mult text: caracterele nu sunt atât de clare, iar pixelii individuali pot fi văzuți cu ochiul liber. Pentru prețul noii tablete, un ecran de densitate mai mare ar fi trebuit să fie o dotare standard.

Pe de altă parte, display-ul de pe iPad Mini nu este unul slab: reproducerea culorilor pe panoul IPS este excelentă, unghiurile de vizualizare sunt de asemenea foarte bune, iar experiența per ansamblu nu suferă în mod notabil.

Dincolo de display, am fost impresionați de volumul și calitatea sunetului reprodus prin difuzoarele stereo ale tabletei: indiferent de aplicație, sunetul a fost surprinzător de puternic pentru un aparat atât de mic.

Conectivitate și autonomie

Am testat varianta WiFi a noii tablete Apple, iar lucrurile stau la fel de bine ca pe generațiile precedente de iPad: nu am avut nici o dificultate în a ne conecta la rețele wireless, iar posibilitatea de a folosi un hotspot Bluetooth local a fost un plus important. Pe modelul WiFi, funcțiile GPS lipsesc, deci această variantă de iPad Mini nu poate fi folosită pentru navigație asistată.

Bateria noului Mini a rezistat cu câteva minute peste specificația de 10 ore, într-un ciclu de utilizare normală care a inclus navigare pe internet, video și câteva jocuri.

Software

Dat fiind că funcționează pe aproape același hardware ca iPad 2, de la display la procesor, experiența software este foarte asemănătoare. Toate aplicațiile concepute pentru tabletele Apple de până acum funcționează și pe Mini, fără să fie necesară nici o modificare. În majoritatea cazurilor nu ma remarcat probleme din cauza elementelor de interfață mai mici, dar unele aplicații pot pune probleme în cazul butoanelor de mici dimensiuni. Practic, de la icon-uri la butoane, totul are aceeași dimensiune ca pe un iPhone.
De bun nu e mai bun..se intelege si de la nume Ipad Minihappy.dar totusi. asa de dus si adus in fiecare parte este mai bine mini decat un Ipad 2/3..si tastatura este mai comoda ca pe Ipad 2/3 happy sper ca ti-am fost de ajutor! happy
funditawinking?