| AlexM95 a întrebat:

vreau sa stiu si eu daca s-ar potrivi un procesor Intel pentium dual core e5800 de 3.2 ghz cu o placa video evga gtx 650, ma refer daca procesorul incetineste placa video in jocuri..si daca da in ce masura ca sa stiu daca are rost sa cumpar placa video sau sa mai astept si sa cumpar si un procesor mai "instarit", eventual un i3 sau i5. Multumesc

4 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Eu am nVIDIA Geforce 9800 GT.
Aveam procesor Intel pentium dual core D925 3GHz.
Am jucat Battlefield 3 cu toate la low dar agaţa foarte mult, mergea ca dracu.Am pus I5 (bineinteles am schimbat placa de baza) si acum il joc la high fara nici o problema.
Call of duty black ops si Call of duty black ops 2 nu mergeau, se bloca, iar acum merg fara probleme.
Cred ca placa video pe care ai ales-o are nevoie de un procesor mai bun.
Atentie la sursa.

| SpecialistIT a răspuns:

In mod personal, eu as cumpara HD7750 caci este mai performanta decat GTX650 si nu are nici nevoie de alimentare suplimentara.
Pret aici: http://www.mediadot.ro/......024mb-ddr5

Bafta!

| Boramet_Ender_1990 a răspuns:

Nu e vorba de CPU desi e un pic cam vechisor e socket 775. Placa video e un Geforce GTX600 cu DDR5, problema este ca daca nu ai o sursa buna de cel putin 500W nu va face fata. Pentru un i3 iti trebuie alta placa de baza. CPU-ul care il ai e deja depasit pentru placa de grafica dorita.

| AlexM95 explică:

Placa de baza este noua, am cumparat-o de cateva luni, si da...stiu ca daca vreau sa cumpar un i3/i5 trebuie sa schimb si placa de baza dar daca as stii ca nu este cine stie ce diferenta cu alt procesor l-as lasa asa inca cateva luni pana fac rost de alti bani pentru placa baza si procesor. In legatura cu sursa...nu cred ca o sa imi faca probleme pentru ca este de 500W.