| Ymlazzar a întrebat:

Ce sa fac sa imi iau o placa EVGA 8800GT cu 150 ron sau sa astept sa imi iau un processor nou un Intel Pentium Dual Core E5700 care costa 250ron? Voi ce ati face (daca cumpar placa s-ar putea sa nu mai cumpar deloc procesorul si procesorul meu actual e un un p4)

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Din ce ai spus mai sus, n-as opta pentru nimic.Dar cum spuneam mai sus, depinde la ce folosesti pc-ul! Opteza pentru procesor, nu strica un dual core! Cel mai bine pui niste banuti deoparte si faci un upgrade general!

8 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Depinde la ce folosesti pc-ul. Daca nu optezi pentru gaming, ia-ti procesorul. Daca optezi pentru gaming, e slaba si placa si si procesorul, opteza pentru ceva mai bun! Daca as fi in locul tau, as face un upgrade general.
P.s nu se mai merita sa achizitionezi procesoare pe socket 775 lga, e deja demodat!

| Ymlazzar explică (pentru ROB3RT89):

Stiu dar placa mea momentan e pe 775. si n-am ce face.dar totusi tu pe care ai opta (iar placa care o am eu mometan este un hd5450)

| Ymlazzar explică (pentru ROB3RT89):

Ok multumesc pentru. raspuns!

| introduaicinumele a răspuns (pentru Ymlazzar):

Deci placa are socketul 775 si merge procesorul, daca P4-ul tau e single core cumpara-ti E5700. Conteaza destul de mult procesorul, dar si placa video, in jocuri.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Ymlazzar):

Din ce ai spus mai sus, n-as opta pentru nimic.Dar cum spuneam mai sus, depinde la ce folosesti pc-ul! Opteza pentru procesor, nu strica un dual core! Cel mai bine pui niste banuti deoparte si faci un upgrade general!

| introduaicinumele a răspuns:

Cat mai repede upgrade la procesor big grin Eu am un E5700, l-am luat acum 1-2 ani, pe atunci era mai scump, dar meritase.
Dar trebuie precizat ca vei avea nevoie si de o placa de baza noua + memorii RAM noi, pentru ca P4 are alt socket fata de E5700 si nu se vor potrivi.

PS: eu in locul tau as mai strange bani si mi-as lua un i3 sau i5, asa ai posibilitatea de upgrade la procesor, E5700 deja are un socket vechi (dar nu mai vechi decat P4) si nu prea mai gasesti procesoare compatibile cu acel socket, deci, un upgrade peste 6 luni - 1 an ar insemna iaras o placa noua.

Deci, mai pe scurt, ai cam multe de schimbat happy

PPS: ar fi bine daca ai putea sa ne spui modelul procesorului tau, ca sunt mai multe P4-uri, ca poate ai unul cu acelasi socket ca E5700 si nu mai trebuie placa de baza nou happy

| Ymlazzar explică (pentru introduaicinumele):

Mometan am 5450hd placa 4gb ram si un p4 deci processor nu placa?

| Cotfas_Alexandru_1998 a răspuns:

Eu asi cumpara piesa la care nu prea se descurca calculatorul meu daca placa video este bunicica ia-ti procesorul daca procesorul este bunicel ia-ti placa video

| Ymlazzar explică (pentru Cotfas_Alexandru_1998):

Pai am un hd5450 placa care o am in present, 4 gb ram si p4 deci care ai opta? Procesoru sau placa care am scris.o mai sus?