| swordfish a întrebat:

Vreau sa trec de la Windows la Ubuntu pentru ca laptop-ul se misca cam greu si in jocuri nu pot sa il folosesc pentru ca nu recunostea placa video dedicata ci decat chipset-ul Intel Graphic si oricum miroase cam a ars (o sa il duc in service sa vad ce are).
O sa imi trebuiasca Microsoft Ofiice 2003 pe noul OS, intrebarea mea este daca pot sa il instalez sau doar pe Windows merge?
De jocuri nu va intreb pentru ca din ce am inteles nu prea merg pe sistemele astea de operare.
Trebuie sa ai drivere si pentrutipurile astea de OS?
Ce alte tipuri de astfel de OS mai stiti in afara de Linux si Ubuntu?
Daca mai aveti si altceva de spus care credeti ca ar trebui sa stiu in legatura cu toata treaba asta spuneti!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. nu degeaba ii zice "Microsoft Ofiice" ca merge doar pe produsele Microsoft. Pentru Linux ai varianta OppenOfiice care e gratis si la fel de buna ca pachetul Microsoft.

2. in principiu da ai nevoie de drivere, dar nu chiar atat de mult precum la windows uri. In general iti recunoaste hardware ul

3. Ubuntu e o distributie de Linux, nu sunt 2 sistem de operare diferite. Exista mai multe distributii de Linux, mai exista Mac ca si sistem de operare, cel folosit pe produsele Apple

4. daca nu ai o experienta in calculatoare nu te incurca cu Linux, vei avea nevoie de mult timp sa inveti cum merg lucrurile

| Vanqu1sh a răspuns:

Ubuntu cand il instalezi vine deja cu o alternativa pentru Office, se numeste LibreOffice iar mie personal mi se pare ok. Ubuntu/Linux este mai complex, trebuie sa o iei de la cap mai cu toate si dureaza sa te obisnuiesti, ai o varietate stransa de jocuri care oricum nu o sa mearga mai bine decat pe Windows + ca inca stau destul de prost la capitolul drivere. Mai bine iti reinstalezi windowsul, faci o verificare la componente ( procesor, rami, placa video ) sa nu cumva sa fie de 10 ani, un eventual upgrade daca este nevoie si ai rezolvat treaba. Bafta!