| vladlove123 a întrebat:

vreau si eu o lista cu programele care trebuiesc necesar instalate pe calculator.

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

[*]1. CCleaner – sterge fisiere temporare si curata cache-ul din browsere si alte optiuni cum sunt Browser History, Cookies, curata si registrii de elemente nefolositoare (inainte de stergere te intreaba daca vrei sa faca backup, eu salvez backupul de fiecare data … dar nu am fost nevoit sa il folosesc niciodata).

[*]2. IZArc – pentru arhivat si dezarhivat, recunoaste multe tipuri de arhive si e super ok.

[*]3. CDBurnerXP – pentru inregistrat CD/DVD-uri, poate crea si imagini ISO din CD-uri sau din orice foldere, poate inregistra o imagine ISO pe disc … este OK. Alternativa gratuita la Nero.

[*]4. Jetico Personal Firewall – Un firewall ceva mai avansat decat cel din windows, dar daca va streseaza mesajele : Do you want this program to conect to the internet? atunci nu il instalati si ramaneti la Windows Firewall care nu va streseaza de asa multe ori

[*]5. Opera – browser de internet, alternativa la Internet Explorer. L-am laudat cu fiecare ocazie. the best browser alaturi de FireFox.

[*]6. PDF Creator – eu mai tot timpul am nevoie sa convertesc anumite documente in PDF-uri, cu programul asta este foarte simplu pentru ca dupa instalare o sa apara in meniul Print din orice program. Practic dupa ce apasati print apare in lista de imprimante, si in loc sa selectati imprimanta voastra (HP, Samsung. sau ce o fi) alegeti PDFCreator. si dati next de vreo 2 ori. programul creaza un document PDF din orice document care merge tiparit.

[*]7. VLC – program ce reda filmele.

[*]8. IrfanView – dintre programele de vazut poze gratuite eu zic ca asta este cel mai avansat ..are foarte multe optiuni cand e vorba si de convertit si mai ales Batch Convert, Batch rename. care te ajuta sa modifici mai multe fisiere odata. Recunoaste foarte multe formate de imagini si video. La instalare, te intreaba ce fisiere vrei sa fie asociate cu Irfan View, acolo eu bifez Images Only. restul next >> next >> next >>

[*]9. GoogleEarth – Imagini din satelit destul de clare.

[*]10. eDrawings 2008 – Free DWG Viewer. nu ai toata ziua nevoie sa deschizi fisiere DWG (planuri de cladiri realizate in AutoCAD. sau alte programe de CAD) dar acum o saptamana aveam urgent nevoie de asa ceva. si dupa ce am instalat cateva programe care nu prea mergeau calumea, l-am gasit pe asta care pana acum e ok si gratuit.

[*]11. Acrobat Reader – Citeste fisiere de tip PDF. Un program foarte bun si foarte util.
[*]12. Yahoo Messenger este un client de chat în timp real.

[*]13. Skype este un program cu care poti sa suni oriunde in lume si cu ajutorul castilor poti sa vorbesti. Ai nevoie doar de un cont si nimic mai mult.

[*]14. Java SE cu ajutorul sau poti sa te joci acele mici jocuri online, sa vezi imagini in 3D ca sa spun cateva din lucrurile pe care le face.

[*]15. Winamp player este un program ce reda atat melodii cat si filme. De asemenea poti asculta postul tau de radio favorit, are un pachet de interfete si nu cred ca ar trebui sa lipseasca din calculatorul dumneavoastra.

[*]16. Rocket Dock – pe romaneste … o bara de unelte. Eu de cand mi-am bagat asta am renuntat la folositea Toolbarului "Quick Launch" care era plin de iconite. Asta arata super si apare doar cand te duci cu mouseul in partea de sus a ecranului.
[*]17. Mozilla FireFox un browser foarte bun si foarte rapid de internet.

[*]18. Foxit Reader un alt program pentru citit pdf-uri, imi place mai mult decat Acrobat Reader.

[*]19. Notepad++ un super notepad, mult peste cel obisnuit din sistemele noastre de operare. Daca esti softist e chiar util, recunoaste majoritatea tipurilor de fisiere folosite si subliniaza, ingroasa, coloreaza textul plus ca iti este mult mai usor cu el cand folosesti un limbaj de programare gen php, HTML si altele. Cu asta eu am renuntat de tot la notepad

[*]20. Picasa Il folosesc pentru vizualizat poze, redimensionari, editari simple ale imaginilor (crop, diverse efecte, red eye, contrast, luminozitate etc…)
[*]21. MPlayer Player pentru filme, contine cam toate codec-urile utile, nu mai trebuie instalate alte codec-uri. Pana acum nu am prea gasit tipuri de fisiere pe care sa nu le poata deschide.

[*]22. Teamviewer Una din aplicatiile pentru "Remote control". Adica: te poti conecta si controla un alt calculator de la calculatorul tau prin intermediul internetului si al unui cont cu parole ce se schimba la restartarea programului.

[*]23. Codecuri necesare pentru vizualizarea filmelor le poti descarca din linkurile de mai jos:
(**)VobSub_2.23.exe -Link 1 de descarcat- -Link 2 de descarcat-
(**) ac3filter_1_11.exe -Link 1 de descarcat-
(**)XviD-1.2.2-07062009.exe -Link 1 de descarcat-
Nu trebuie sa instalati codec-pack-uri pentru ca alea iti baga multe alte codecuri de care nu o sa ai nevoie niciodata, e mult mai ok sa le instalati doar pe astea 3 separat.
Iar ca si player puteti folosi in continuare Windows Media Player sau sa iti descarci alt player de pe net, puteti incerca VLC

[*]24. Avira antivirus un antivirus destul de bun, nu foloseste prea multe resurse din calculator in consecinta nu iti ingreuneaza calculatorul si alte aplicatii pe care le deschideti. Dupa ce intrati pe pagina de unde descarcati acest antivirus, dati click pe linkul de acolo intitulat:
[*]25. Registry Cleaner un soft care iti curata si repara registri din calculator. Foarte util pentru intretinerea calculatorului intr-o stare mai buna de functionare pe perioade mai prelungite.
[*]26. PhotoScape un program foarte bun de editat si creat imagini. Oricine se poate descurca cu el.

[*]27. WinRar un program de arhivat si dezarhivat fisiere. Il gasiti in mai multe limbi si pentru diferite procesoare. ( 32bit si 64bit )

[*]28.Advanced WindowsCare nu curata doar registri ci examineaza sistemul, detecteaza problemele ce il fac sa se miste mai lent si le repara. Eu sunt foarte multumit de el.

[*]29. ZoneAlarm un firewall gratuit si foarte usor de configurat. Protejeaza inpotriva atacurilor nedorite de pe internet, viermi, troyani si programe spyware.

[*]30.Nero 9 – Ultima versiune a celui mai renumit program de scriere/editare cd-uri si dvd-uri, il poti folosi acum gratuit

[*]31. PbxTV este un program romanesc pentru vizionarea de posturi TV romanesti, direct in calculatorul tau.

[*]32.StrongDC++ – Probabil cel mai popular program peer 2 peer pentru share-uirea de fisiere pe internet sau intranet.

[*]33. Yahoo Mesenger 9 – dupa parerea mea e mult mai buna decat versiunea 10, eu am avut messenger 10 in calculator si am avut ceva necazuri cu el. Voi decideti.

[*]34.Norman Maleware Cleaner antivirusul pe care oricine ar dori sa il aiba in calculator. Se downloadeaza si nu necesita instalare. Il deschizi si dai Start Scan. Nimic mai simplu, intr-o ora sau doua, depinde de cate fisiere ai in calculator el va curata de virusi calculatorul. E un program foarte bun.
[*]35. File Recovery 4 – recuperari de date

[*]36. Bullzip PDF Printer – pentru creat fisiere pdf

[*]37. GIMP – alternativa gratuita la Photoshop 9 (cel putin pentru neprofesionisti)

[*]38. Inkscape – alternativa CorelDraw

[*]39. Advanced DVD Player – un dvd player gratuit, desi merge si VLC din cate stiu la majoritatea

[*]40. AVG Antivirus Free – un antivirus foarte bun. Il folosesc de multa vreme si sunt foarte multumit de el. Sper sa va fie de folos.

sursa :
http://smmihai.wordpress.com/linkuri-externe/

E o lista destul de complexa, dar daca vrei poti downloada si de aici ce iti trebuie : *doar alegi ce program vrei * :
http://ninite.com/

1 răspuns:
| D3X73R a răspuns:

Pf...pai prima si prima data drivere-le(placa video, audio)dupa aia office 2003, mess, winamp, nero, daemon tools, un anti-virus si ce mai vrei tuhappy