| EfectDirect a întrebat:

Salut tuturor.Am o placa de baza ECS MCP61M-M3 ce ruleaza un Windows 7 ultimate 64 bit si i-am facut upgrade de Rami aveam doar 4 GB DDR 3, 1333 Mhz CL 9 si i-am mai pus o placuta de 2 DDR 3, 1333 Mhz, CL8.Problema sta in felul urmator, a mers ceva timp foarte bine cu ce-i 6 GB, apoi a inceput sa imi dea o eroare memory ram(final de film ecran albastru cu o eroare gen +800800).Acum ma intreb de la ce o fi?! Am testat rami cu un program botat pe un cd (memtest +86 v4.0).Cand ii testez pe fiecare in parte nici o eroare cand ii montez la loc impreuna aceea-si eroare si la fel imi da eroare si cu programul de testare (eroare +64341).Din cate am citit placa suporta maxim 16 GB Rami.Acum eu ma intreb daca nu o fi de vina acel,, CL¨Mentionez cea de 4 Gb are CL9 si Cea de 2 Gb are CL8, dar ambele lucreaza in CL7 unganged mode.Totusi asi dori sa stiu daca cele 2 placute nu sunt compatibile din cauza asta, sau daca cineva are aceea-si placa ca mine si are instalat 6 Gb de rami sa imi sufle o vorba poate mai invat si eu cate ceva.Asi dori sa ii pun inca o placuta de 4 Gb si sa ajung la 8 Gb dar nu vreau sa dau bani degeaba.In primul rand asi dori sa stiu de unde apare erroarea si in al doilea rand daca cineva are instalat 8 Gb rami pe acest model de placa de baza sa imi spuna,, hei vezi ca suporta 8 Gb¨. Acord si funda.Stima

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
1 răspuns:
| taken a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/ecs/mcp61m-m3/
Scrie ca suporta 16GB RAM DDR3 cu frecventele 800/1066/1333 MHz.Deci suporta.
Nu stiu cum este cu latentele astea, cat conteaza.
Schimba placutele intre ele (stiu ca pare o prostie ce spun).