| BaiatulCuDobermanul a întrebat:

Salut tuturor! Am o problema mare. ajutati-ma va rog.
Din greseala am sters toate fisierele de pe hard-disc (pozele, filme, documente etc.) cu ajutorul programei Eraser. Acum trebuie sa ma ajutati cum sa le recuperez inapoi. (am poze pe care nu le am copiate in alta parte si acum sunt panicat )
Dau si funda doar ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| UrsuPolar a răspuns:

Nu stiu acel program cum functioneaza, dar ai putea incerca cu un soft de recuperare a datelor. Inainte de orice, trebuie sa intelegi ca atunci cand stergi un fisier, in mod normal (nu stiu cum sta treaba cu Eraser), acel fiesier nu este sters fizic de pe hard disk, ci doar capul fisierului, spunand OS ca poate sa scrie peste el alte fisiere. Asa ca daca vrei sa ai sanse sa recuperez orice, nu mai copia fisiere noi in calculator, pentru ca asa, exista riscul sa suprascrii fisierele pe care vrei sa le recuperezi. Iti recomand sa descarci pe alt pc un soft pentru recuperat date, sa il bagi pe un stick si sa il rulezi pe calculatorul tau.
Nu iti pot recomanda nici un soft anume de recuperat date. Nu le incerca pe cele free, ele nu iti vor recupera toate datele. Cele platite fac treaba. Daca nu ai bani sa investesti in asa ceva, stim cu totii cum sa navigam pe ape cu un petic pe ochiwinking

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Nu mai ai ce recupera! Eraser rescrie de mai multe ori ceea ce ai sters de pe hard.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca le-ai sters cu Eraser, nu mai ai nicio sansa sa recuperezi ceva.

| Andrei_Muha_1991 a răspuns:

Incearca cu un program de undelete, poate reusesti sa faci ceva