| DeikrAndrei a întrebat:

Salut tuturor! am un laptop destul de vechi. Acer Aspire 5750G. Il am sin 2011, nu e cine stie ce, dar la vremea lui era, zic eu, destul de bun. Am 4 gb ram, i3 de 2.2 ghz si placa nVIDIA geforce 520 de 1 gb. Eu pentru windows 7 descarcam vreo 10 drivere de pe siteul oficial Acer pentru a-mi functiona laptopul cum trebuie. Pentru win10 am nevoie de toate acele drivere? Ce sistem de operare de folosesc? Vreau sa-mi reinstalez windowsul ca nu l-am reinstlat de 1 an si ceva, dar ma gandesc sa bag win 10. Nu pot rula cine stie ce jocuri, maxim pana in 2014, cam asa, dar, cum am zis mai sus, nu stiu ce sistem sa-mi bag sa fie cat de cat ok.Merci frumos anticipat! DAU FUNDA! Va rog sa nu raspundeti daca nu sunteti siguri pe raspuns.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu zic sa nu te chinui cu Windows 10. S-ar putea ca sa nu gasesti drivere pentru el. Vorba lui Bula: nu sterge nimic ci doar curata-l.
Incearca cu un program de curatare a registrilor.
Mai este varianta sa incerci daca ai timp. Incarci Windows 10, faci sa mearga internetul si apoi cauti driverele. Instalezi Adobe Flash PLayer si apoi cauti driverele pe net: https://www.driverscloud.com/en/features Apesi pe Acces/Install/ se descarca un fisier, il instalezi si-i dai Start the detection. Apoi cauti dreiverele in My Drivers.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu trebuie sa schimbi neaparat sistemul de operare "fiindca e vechi". E suficient sa faci curatenie si defragmentare peiodica si va merge "ca si nou".

Eu am sistemele instalate dein momentul primei lor punere in functiune si nu am fost nevoit NICIODATA sa le reinstalez (unele functionand chiar de peste 6-7 ani! ).

Intretinerea conteaza!
Nici casa sau masina nu se demoleaza sau se arunca la fiare vechi daca-ti cade tencuiala sau ai o pana de cauciuc.

| pulx a răspuns:

Daca vrei, windows 7 e alegerea perfect laughing eu am laptop din 2013 cu un i5 si o nVIDIA 710.