| Wo0W a întrebat:

Salut tuturor merita cumparate aceste componente? http://www.cel.ro/......155-box-l/ http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-h61m-ds 2/ si daca merg gta 4 si ceva jocuri mai noi la placa video nu m-am gandit dar vr 1 gb ddr5 daca se poate nu prea scumpa

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Nu te speria ca nu sunt probleme. la fel ca si la usb, ele sunt compatibile intre ele. Deci poti sa pui o placa cu 3.0 pe o placa de baza cu 2.0, sau invers.

17 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

In nici un caz. Daca te-ai orientat pe ala imi dau seama ca nu ai prea multi bani. Si sa iei i5, pe alnga faptul ca nu o sa mai vezi niciodata placa video, o sa il tii acolo degeaba. Eu recomand asa temporar, si strangi cand mai ai ocazia. Oricum, ce iti arat eu mai jos e cu ~20-25% sub un i3(tinad cont ca i3 e tot un dual-core pana la urma): http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/783695/ si ai cpu mai performant, si gpu integrat mai puternic.

| Wo0W explică (pentru sltlp):

Da man dar daca vreau sa pun o placa video PCI Express x16 3.0 are ceva ca asta are PCI Express x16 2.0

| Wo0W explică (pentru sltlp):

Ok mersi mult man sper sa gasesc si o placa video mai ieftina
cat sa ma joc si jocuri mai noi asa un gta 4 daca poate duce

| sltlp a răspuns (pentru Wo0W):

Atentie la ce placa iei. Daca e sub 200 lei nu recomand deoarece nu merita. Integrata din procesor o sa fie cam la fel de buna in aceste cazuri laughing.

| Wo0W explică (pentru sltlp):

Da nu inteleg cum adica integrata din procesor? adica bag monitoru in spatele acolo la placa de baza nu? si vede placa de la procesor?

| Wo0W explică (pentru sltlp):

Da cum man adica placa integrata din procesor? cand instalez windows-ul trebuie sa instalez ceva sau o vede singur? ma refer la acea placa din procesor sau...

| sltlp a răspuns (pentru Wo0W):

Deci procesorul (si placa de baza) au un gpu integrat(daca vrei ii zici placa video integrata). Si pana cand poti sa cumperi o placa video dedicata(dar nu una ieftina, ca nu recomand sub 200 lei), conectezi monitorul la placa de baza. Si da, o sa folosesca placa video integrata.

| Wo0W explică (pentru sltlp):

Acum am inteles multumesc mult de tot man si scuze de deranj big grin daca e cand strang bani pot sa iti dau msj pe TPU? pentru placa video? daca nu deranjez

| Wo0W explică (pentru sltlp):

Acum am inteles multumesc mult de tot man si scuze de deranj big grin daca e cand strang bani pot sa iti dau msj pe TPU? pentru placa video? daca nu deranjez.

| sltlp a răspuns (pentru Wo0W):

Da, poti sa dai mesaj oricand.

| Wo0W explică (pentru sltlp):

Mersi

| taken a răspuns (pentru sltlp):

De ce spui ca daca isi ia I5 il va tine degeaba?
Banii fiind o problema nu-si va lua nici macar I3, dar cum adica l-ar tine degeaba?
Sper sa nu te superi ca am intrebat.
Iti faci PC-ul dupa banii pe care ii ai, dar eu cred ca procesorul recomandat de tine nu este bun pentru jocuri.

| sltlp a răspuns (pentru taken):

Pai tinand cont ca a zis ca vrea dual-core, si temporar nici nu poate sa iis ia o placa video, e clara situatia. iar tu ai inceput sa recomanzi i5... Cu i5 faci gaming de 3000 lei. Iar in ideea asta, de ce nu gaming cu i7...
Ideea e sa nu faca efortul sa ia i5(care oricum e foarte scump), si dupa sa ramana pe veci cu integrata, ca toate componentele sunt scumpe(asa am dedus eu din ce ai zis tu).

| taken a răspuns (pentru sltlp):

Am inteles.

| sltlp a răspuns (pentru Wo0W):

Nu te speria ca nu sunt probleme. la fel ca si la usb, ele sunt compatibile intre ele. Deci poti sa pui o placa cu 3.0 pe o placa de baza cu 2.0, sau invers.

| taken a răspuns:

Nu este pentru jocuri procesorul ala.
Iti trebuie cel putin un I3.Pentru jocuri se recomanda I5.

| Wo0W explică (pentru taken):

Si cate milioane sa dau pe procesor?

| taken a răspuns (pentru Wo0W):

In functie de cati bani ai.
Bun ar fi un I5.Macar asa ceva:
http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i5-4440-31ghz-box/
Acest procesor este pe socket 1150, deci iti va trebui si o placa de baza pe socket 1150.
Daca nu mergi pe I3.
http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i3-4130-34ghz-box/