| Broadband a întrebat:

Salut un prieten are 2 boxe cu 2 tweetere piezo.mi-am facut si eu 2 boxe homemade si am pus tweetere exact ca ala si tot nu se aud ca ale aluia. la el se auzeau foarte tare afara inalte foarte puternice si ascutite, mai ales daca era o melodie populara si ceva la saxofon se auzea bestial..eu am tweetere ca ale lui si nu se aud asa..care sa fie problema
boxele sunt asemanatoare 10 toli si tweeter piezo 50w/bucata
nu stiu cum sa va explic vreau sa se auda tare pe voce, dar se aude fasait inalte sparte ce iti termina urechile crying cine stie despre ce zic lasati un comm.

1 răspuns:
| SuicideSilence a răspuns:

Filtru ai? daca nu ai filtru, pune macar un condensator in serie cu tweeter-ul. acesta trebuie sa fie (in functie de puterea statiei, impedanta si cat de "fasait" vrei sa se auda) 50V (sau mai mare) si foarte important 1uF, 2, 2uF sau 4, 7uF. poti pune si o valoare mai mare, dar cu cat aceasta creste cu atat si acel "fasait" o sa creasca. daca esti din Ploiesti iti pot da eu condensatori