| Ion1231 a întrebat:

Salut,un prieten are o problema cu imaginea de la unitate, mai exact i se vad niste dungi pe monitor si nu doar pe acel monitor. Va las un link cu poza sa va lamuriti si sa-mi spuneti ce problema ar fi!
https://cdn.discordapp.com/......210436.jpg

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Deci, dacă el testează alte monitoare, problema persistă? A testat până acum și alte monitoare? Trebuie să testeze și alte monitoare, un alt cablu
compatibil cu porturile de ieșire video ale plăcii video, înainte de-a trece la pașii de mai jos. Spun de cablu video, pentru că poate fi și acesta o cauză. Ideal ar fi să testeze un monitor cu un alt cablu video.

Bun, între timp, spune-i să configureze setările avansate de boot. Din taskbar -> la power îi va da restart ținând tasta shift apăsată. Va selecta la opțiunile de pornire - troubleshoot - advanced options - startup settings - Low resolution mod. Vezi dacă pe rezoluție VGA mai sunt artefactele acelea pe ecran.
Dacă încă sunt, va reporni în safe mode și va dezinstala driverele plăcii video folosind DDU (Display driver uninstaller) : https://www.google.com/......https?/url

După ce s-a dezinstalat din safe mode, reporneste normal și reinstalează driverele.

Pentru nVidia prin GeForce experience : https://www.google.com/......https?/url

Pentru AMD prin AMD tool : https://drivers.amd.com/......23_web.exe

Pentru Intel, Intel assistant : https://www.google.com/......https?/url

Dacă nici așa n-a funcționat și totuși a schimbat și cablul și monitorul și a și reinstalat placa video, să verifice dacă a așezat-o și s-a înfipt bine în slot-ul PCI-E.Nu trebuie să o forțeze, doar până auzi "click". Dacă nici asta nu l-a ajutat, poate modifica din bios ce placă video va folosi. Va dezactiva memorie video integrată în placa de bază sau in procesor, și va activa doar placa video dedicată. Să verifice dacă placa video are cumva un switch, un comutator. Dacă există, va lăsa comutatorul în "Master".

| Ion1231 explică (pentru GPA):

Salut, era de la placa video avea defecte ascunse, o sa o returneze si sa i-o schimbe sau sa-i dea banii inapoi.

| GPA a răspuns (pentru Ion1231):

Am înțeles. Foarte bine atunci happy

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Problema mai mult ca sigur e de la placa video care are artefacte deci e pe moarte, nu e de la monitor, daca zici ca pe mai multe monitoare se vede la fel.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate este panelul monitorului dus, adica trebuie inlocuit ecranul displayul, cel mai bine sa incerce unitatea cu alt monitor sa vada daca este defect monitorul sau unitatea, eu cred ca monitorul.

| Ion1231 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu doar pe acel monitor se vede asa, se vede pe orice monitor/televizor asa.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ion1231):

Atunci este din unitate poate placa video s-a dus, trebuie sa duca unitatea in servis, a incercat sa schimbe cablurile vga sau hdmi? Poate si din cabluri sa fie defectul daca sunt intrerupte la mufe.

| Ion1231 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Placa video a cumparat-o recent ca si cablul, e posibil sa fie de la sursa sa nu trimita suficient curent la placa video?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ion1231):

Orice se poate, dar de cit timp se vede asa?

| Ion1231 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Azi la ora 19:15, ii pot zice sa incerce cu alt cablu? dvi sau display port

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ion1231):

Da sa incerce cu alt cablu, sa speram ca nu e placa video dusă, dar placa video cine i-a montat o in unitate? O firmă? Are macar o garantie la piesă si la montaj?

| Ion1231 explică (pentru CristiDinBucuresti):

El si-a montat-o singur ca e specialist dar cu problema asta s-a impotmolit...

| aAlexB a răspuns:

Cablu, placa video sau monitorul. din trei tot e una happy

| Tanase12 a răspuns:

Cel mai probabil placa video, daca are placa video dedicata si pe ea da imaginea asa in dungi, sa incerce pe placa integrata, daca pe placa integrata da imagine buna este 100% de la placa video dedicata si trebuie inlocuita, sper ca ti am fost de ajutor!

| Ion1231 explică (pentru Tanase12):

Salut,te referi la placa de baza nu? Ei bine pe placa de baza are doar mufe paralel port si serial port.