| AframyK a întrebat:

Salut.Un prieten si-a rupt din greseala pinii la un procesor de PC.Mai exista vreo sansa ca PC-ul acela sa mai functioneze adica sa fie reparat?

Răspuns Câştigător
| yoonny a răspuns:

Sa cumpere un procesor noubig grin

5 răspunsuri:
| PanaceuUniversal a răspuns:

Avand in vedere ca piesele de calculator sunt manufacturate de catre roboti si nu de catre oameni, deoarece necesita finete, pot sa iti spun sigur ca nu se mai poate face nimic in legatura cu pinii procesorului.
Partea buna e ca, atat timp cat nu a distrus nimic din placa de baza, poate sa isi ia un nou procesor compatibil cu placa de baza si se rezolva problema mai ieftin.
Daca in schimb a fost atinsa si placa de baza, in momentul acela, prietenul tau poate sa isi ia Ramii si placa video ( si sunet daca nu e integrata ) iar restul poate sa arunce pe fereastra!

| Andruşcă a răspuns (pentru PanaceuUniversal):

"manufacturate"....Ne-ai spart pe toti cu termenul asta. "creeate", "fabricate", "asamblate", "facute" nu suna bine, nu?

@Avramic, procesul nu mai poate fi utilizat, s-a dus. Trebuie sa cumperi un nou procesor care sa aiba acelasi socket ca al celuilalt. Pui procesorul nou pe placa de baza si gata, o sa mearga.

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru Andruşcă):

Viziteaza dex-ul, citeste din nou raspunsul meu, si ai sa vezi de ce am spus manufacturate de catre roboti, si nu create!

Si apropo :
CREÁ, creez, vb. I. Tranz. 1. A face ceva ce nu exista înainte; a întemeia, a produce, a înființa; a organiza.

Cred ca si procesorul tau e cam dus, daca ai inceput sa "Creiezi"

| gicaputinica a răspuns:

Daca i-a rupt din procesor, adica "la ras" NU!
Daca se mai pot lipi, ceea ce nu cred, cu un pic de finete...se poate

| monstrulet a răspuns (pentru gicaputinica):

Sa ii lipesti la loc? Cu un pic de finete? Sper ca era o gluma straight face