| Simplu10 a întrebat:

Salut unde pot modifica memoria unui mp4 Iriver E150 are 4gb si vreau sa ii pun o placuta Samsung de 115gb si daca se poate sa ii copieze softul de pe cel de 4gb pe cel de 115gb, multumesc anticipat!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu cred ca tu poti, acasa, din mai multe motive:
- Sistemul de operare folosit trebuie sa se incarce la fiecare pornire si probabil este pe sistem de fisiere FAT32, care gestioneaza partitii pana la 32Gb.
- Soft-ul trebuie sa booteze, ceea ce are cerinte tehnice specifice. O partitie nu se poate face bootabila prin simpla copiere
- Softul folosit a fost facut pentru memoria de 4Gb, cu restul nu prea se va descurca

La asemenea aparate, softul se incarca cu programe si proceduri speciale, care nu sunt puse la dispozitia publicului. Fara acele softuri nu vei putea schimba nici memoria, sa functioneze aparatul.