| BigLike a întrebat:

va rog mult de tot cine stie sa ma ajute macar cu un sfat deci: am un laptop si merge greu si m vrut sa i reinstalez un windows insa eu nu am cd/dvd sau stick si m-a ajutat un prieten am folosit teamviewer (el are cd cu windows original (win7 si 10) si mi-a transferat el cele doua imagini iso (putea sa aleg sa instalez win 7 sau 10) si in cazul in care unii dintre voi nu stiu, da poti instala un windows fara cd/dvd sau stick direct de pe hard cu ajutorul a doua programe mici (minitool partition wizard si easy bcd) va pot explica pas cu pas ceea ce trebuie sa faceti deci eu creasem o partitie si am facut-o bootabila (am instalat windows-ul de mai multe ori prin aceasta metoda si a functionat foarte bine ) dupa asta i-am dat restart si am reusit sa incep reinstalarea insa intr-o clipa de neatentie dupa ce am formatat celalate partitii (nu am umblat la partitia in care er windows-ul) mi s-a descarcat laptop-ul iar cand l-am prnit din nou cu incarcatorul conectat nu mai puteam sa intru nici in windows0ul vechi nici in cel pe care incercam sa il reinstalaz. daca puteti dati-mi va rog niste sfaturi cum as putea remedia acest lucru... oare daca scot hardul il bag in alt laptop si refac procedura deci instalez din nou windows-ul (va fi alt laptop dar cu hardul vechi) iar dupa a pun hardul inapoi in laptop va functiona? imi cer scuzepentru o intrebare atat de lunga insa red ca este nevoie sa stiti poate puteti sa ma ajutati nu vreau comentarii cu limbaj vulgar multumesc frumos anticipat.

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Metoda instalarii de pe hard disk e ok, insa dezavantajul e ca daca se intrerupe ceva, nu mai poti porni instalarea.
Daca se scoate hardul si se instaleaza windows-ul cu hardul in alt laptop, nu va merge bine pe laptopul tau deoarece windows-ul va instala driverele pentru laptopul in care e hardul si cand va fi bagat acel hard in laptopul tau, nu se vor potrivi driverele si exista riscul sa se blocheze.
Se poate face altfel: se scoate hardul, se baga in alt pc, se porneste windows-ul de pe acel pc si se reface meniul de boot cu easybcd, insa si acici nu e simplu, ar putea sa apara erori, in acel pc fiind si hardul lui original, trebuie tinut cont de toate asa incat odata bagat hardul inapoi in pc-ul tau sa poata porni din nou instalarea. (se pot face chiar mai multe intrari in meniul de boot, cu mai multe adrese posibile in eventualitatea ca una din ele va fi ok ca sa porneasca instalarea windows-ului de pe partitia special pregatita cu fisierele de instalare.

Dar cum au spus si ceilalti, ca sa nu te complici inutil, e mult mai eficient sa folosesti un stick sau un dvd pentru instalare windows (un dvd e maxim 2 lei bucata, in caz ca laptopul are unitate dvd ca sa citeasca acel dvd, iar un stick de 16gb e 25lei). Daca are cititor de carduri, ar mergge si cu o memorie SD.

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

1 te hotarasti ce windows vrei sa instalezi
2 cumperi un dvd
3 descarci imaginea iso de 7 sau 10 in functie de alegerea ta
4 pui imaginea iso pe dvd cu ImgBurn Free
5 formatezi din nou
tot ceea ce am scris o faci pe pc-ul unui prieten sau vecin.
daca ai nevoie de o imagine iso imi spui.
bafta.

| WhiteLife a răspuns:

Pune Linux pe el, e gratis, mai ușor și va merge mai rapid.

| Soare_Cristi_1994 a răspuns:

Cumpara un stick ieftin si instaleaza-l de acolo. E simplu. Ar functiona si faza cu hard-ul, dar daca nu ai formatat complet partitiile si zici ca ar avea virusii, eu nu ma-si risca. Stickul e cea mai simpla metoda. Btw, daca ai un laptop mai vechi si nu ti-a mers bine pana acum, iti recomand win 7, pentru ca va merge mai rapid si nu vei mai avea probleme plus ca win 10 nu prea merita,