| BigLike a întrebat:

Salut, pot sa creez 2 partitii pe un stick? De exemplu pe un stick de 64GB (sau mai mare, mai am unul de 1.9TB) pot sa creez 2 partitii, pe una sa imi salvez lucrurile ce vreau sa le pastrez de pe calculator gen poze, etc iar a doua partitie sa fie bootabila si sa pun windows pe el ca mai apoi sa pot reinstala windows pe calculator ca merge greu.
De asemenea daca puteti sa imi explicati cat mai detaliat ceea ce trebuie sa fac pas cu pas, sau tutoriale video sau link-uri m-ar ajuta foarte mult.
multumesc frumos

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cea mai simpla metoda e sa il golesti,
stergi partitia folosind EaseUS Partition Master,
creezi cele 2 partitii, cu marimile dorite (daca stickul e de 64GB, poti aloca 8GB pentru partitia pe care vrei sa pui Windowsul, si cu diferenta pana la 64GB (59, 6 mai exact), creezi cealalta partitie.)

Apoi descarci Rufus
https://rufus.ie/en_IE.html
si la Device, alegi partitia de 8GB creata anterior.

La Boot Selection alegi imaginea ISO a Windowsului,

in loc de MBR alegi GPT daca ai BIOS UEFI (mai nou de 2010, cu interfata controlabila cu mouse-ul)

iar in dreapta alegi doar UEFI daca exista (altfel, asa ca in imaginea din link: BIOS or UEFI)

In loc de FAT32 alegi NTFS, si apesi START.