| anonim_4396 a întrebat:

Salut,
Va rog sa ma ajutati si pe mine ca sunt mai rau decat magaru-n ceata...
Mi-am luat si eu un router Trendnet si nu stiu cum sa fac o retea wireless, sunt complet pe dinafara:))
Deci am bagat firul de net in router, d paia am legata routerul la pc, am intrat pe http://192.168.10.1 si nush ce am butonat eu pe aici si am facut o retea PCH(nush daca m-am exprimat corect). Adica nu trebuie sa ii mai dau de fiecare data connect la RDS intra prin PCH... si acum ma uit degeaba pe http://192.168.10.1 si nu stiu cum sa fac reteaua wireless...

Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

O să te scot din ceață.
Conexiunea la internet de la „Erdeesh" se face cu protocolul PPPoE, unde vei introduce userul și parola, apoi vei seta conexiunea pe Always conected.
Pentru asta trebuie să faci conexiunea așa:
Cabnu principal de internet-Port WAN-Port LAN, care vrei din cele 4-cablu de net ce merge la PC
Apoi să accesezi din browserul de internet IP-ul routerului
undeva sus o să ai o drăcie la care îi zice Wizard.
Recomand să folosești Wizard-ul respectiv, iar apoi să setezi Wireless-ul cum trebuie, din secțiunea dedicata a acestuia(wireless), unde vei:
Schimba numele rețelei
Parola rețeaua cu o parolă cât de complicată ce va conține litere mari, cifre și semne de punctuație
Vei setat canalul de emisie pe unul pe care nu se află nici un dispozitiv din zona ta(alte routere, etc), asta pentru a beneficia de semnal maxim fără canal aglomerat.
Din Firewall
vei dezactiva upnp-RISC de securitate
Vei activa firewall-ul astfel încât să beneficiezi de protecție împotriva posibilelor atacuri ciberneticce(ping of death, etc)
Succes

2 răspunsuri:
| hp8510p a răspuns:

Nu trebuie sa intri acolo.Ii faci setarile cu software-ul de pe cd-ul care l-ai gasit in pachetul routerului