| ThinkDifferent a întrebat:

Voi ce ati alege din iPhone 5S sau Samsung Galaxy S5? Vreau raspunsuri cat mai multe sa vad care e mai bun!
Dau Funda cel mai bun raspuns!

7 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Xperia Z1 compact tongue
Mult mai ieftin decat ambele, este cam de aceeasi marime cu iphone-ul, putin mai mare [o data ce compari un ecran mic cu unul mare e clar ca nu ai pretentii la marimea ecranului] camera de 20 mpx, ecran de 4.3 inch la rezolutie 720 [HD] cu o densitate a pixelilor de ~330, chipset qualcomm cu procesor de tip krait de 2.2 ghz [iti spun eu ca se misca mult mai bine acest procesor decat cel de pe s5, pentru simplul fapt ca ecranul este HD, nu full HDwinking ) este rezistent la apa si praf, are un design aparte, UI-ul nu are lag precum touch wiz-ul de la Samsung, are un fel de folie din fabrica pe ecran ce-l protejeaza impotriva fisurilor[ daca-l scapi cu ecranul in jos pe beton nu se va sparge ecranulwinking ] se poate scoate acea folie dar in acelasi timp se duce si garantia[ recomand sa pui o folie pe ecran deoarece folia anti shatter [cum ii spune] este de plastic si se zgarie.
Are 2 Gb de RAM, la fel ca s5-ul si dublu fata de iphone.
Ce altceva sa-ti mai spun, carcasa din sticla fata spate, restul este din aluminiu. Samsung-ul este tot din plastic, iphone-ul este tot din aluminiu.
Ce pot sa spun, daca vrei cu adevarat un telefon bun care sa aiba un design frumos si sa nu stea in buzunar ca si cum ai avea o tableta atunci ia-ti Sony xperia Z1 compactwinking
acum comparatia cu iphone-ul :
procesor de 1.3 ghz dual core armv8 [64 biti] pe iphone vs 2.2 quad core armv7 [32 de biti] pe Sony; de geaba e ala pe 64 ca asta de pe Sony lucreaza la o frecventa aproape dubla si nucleele sunt de doua ori mai multe oh go on e ca si cum ai spune 1.3 quad vs 2.2 quad [sa o luam asa, daca ambele ar fi pe 32]
2 gb ram pe Sony, 1 gb ram pe iphone
rezistenta la apa si praf vezi doar pe Sony, pe iphone nu
camera de pe Sony este de 20, pe iphone de 8
sistemul de operare, cam varza pe iphone, iOS, un sistem de operare foarte foarte simplu, cu un meniu, o bara de notificari, una de control rapid si gata, simplu, prea simplu, pe cand pe android ti-l personalizezi cum vrei tu, ai home screen, meniu, bara de notificari care foloseste si drept control rapid, aplicatiile pe android sunt mult mai usor de instalat, descarci o aplicatie de pe net [de exemplu de pe pc] o transferi pe telefon prin intermediul cablului usb si o instalezi, pe iphone trebuie sa faci jailbreak sa faci asta, am uitat sa mentionez ca iphone-urile nu au slot pentru card sd, daca ti-l iei cu 16 gb asa il ai, nu-i extinzi memoria sub nici o forma, pe Sony ai OTG [ conectezi stick usb, mouse, controler PS, tastatura etc... pe iphone... pauza, pe Sony ai bluetooth care merge cu orice dispozitiv, la iphone doar intre iphone-uri merge din cate am auzit, pe Sony ai NFC [cu o atingere de alt dispozitiv cu nfc gen casti, alt telefon transmiti informatiile mult mai rapid, te conectezi instantwinking deci, go for Sony! nu se merita sa dai o caruta de bani pe 5s, nu se merita sa dai o caruta de bani pe s5 dar se merita sa dai bani pe z1 compact!winking repet, 2.2 ghz quad, 2 gb RAM, camera de 20 mpx, rezistent la apa si praf, memorie interna de 16 gb, poti extinde cu inca 64 prin intermediul cardului sd.
Eu in locul tau asta mi-as lua! O data ce am cumparat un Sony, nu vreau sa mai aud de Samsung, inainte eram pe Samsung, credeam ca-i cel mai bun etc. dar Sony ii da fum, de geaba vezi in antutu ca Sony are punctaj mai slab, ia pune telefoanele la un test de gaming, iti recomand niste jocuri pe care sa le setezi pe grafica maxima, : minion rush, dead trigger 2, real racing 3, asphalt 8, modern combat 5, gta san andreas. Iti spun de pe acum ca xperia z1 compact le ruleaza pe toate la max fara nici o problema dar am emotii pe Samsung laughing, pe iphone ruleaza fara nici o problema orice aplicatie cu toate ca e o rabla pe hartie dar nu se merita sa arunci atatia bani pe o bucata de metal si sticla cu un pret exagerat

| LTAA a răspuns:

Samsung Galaxy S5, fara indoiala.

| AjutaPeTPU a răspuns:

Te sfatuiesc sa iti cumperi Iphone 5S, deoarece in aceeasi situatie am fost si eu pus si m-am hotarat sa imi cumpar Iphone. IOS sistemul de operare la Iphone este mult mai bun, nu se blocheaza... nu se compara cu Androidul... Plus ca Iphone-ul are un design mai placut. Bafta in alegerea pe care o vei face!

| luce20022 a răspuns:

Salut! In locul tau eu as alege iphone 5S. Dupa parerea mea e mai bun (si ios mi se pare mai bun ca androidul) marimea e convenabila(galaxy S5 e cam prea mare) e misto si o sa te dai mare la prietenii tai!happy happy sper ca te-am ajutat catusi de putin!

| xxxxxxxxxxxxxxxxxxxXXxXXXxX a răspuns:

Eu îţi recomand Samsung Galaxy S5 deoarece este mai elegant şi mai subţire. Plus că merge foarte bine.

| anonimoso a răspuns:

Iphone daca vrei sa te dai smecher si S5 daca vrei sa te joci jocuri tari si sa iti maresti buzunarele de la blugi....eu as alege IPHONE

| Maria_Ana_1999_GPIt a răspuns:

Samsung Galaxy S5. Daca vrei sa ai unul care sa se duca in doua zile ia iPhone 5S