| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, vrea sa achizitionez un i5 6600k ce cooler mi-ati recomanda pentru pc sa nu depasesca 150 de lei de preferat sa fie intre 80-120 de lei? Pana la ce frecventa merge overclockat stabil?

178 răspunsuri:
| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Cam asa e, un prieten acu 2 3ani si a pus i7 4770k si gtx 660 si acu jocurile nu prea ii merg cu setari maxime si regreta cand putea sa si p una un i5 si amd 7970 ca nu avea bani si de placa aia.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Pai da, dar poate sa schimbe placa linistit si sa ia alta, iar restul sa pastreze fara probleme.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si diferentele astea care nu se simt intre i5 si i7 in jocuri, crezi ca peste 3 4ani se vor simtii? Ca eu daca imi pun i7 6700 o sa tin calculatorul minim 5ani fara sa schimb nimic, doar pe ici pe colo. Intre i7 4790k si i7 6700 e mai performanta 4790k? Asa am auzit, dar ma gandesc ca 4790k e socket mai vechi si daca o sa vreau sa fac upgrade la ddr4 n-o sa mai pot.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nope, peste 3-4 ani o sa iei un i5 nou care va fi similar ca performanta cu i7-le pe care l-ai lua acum. Nu exista sa tii minim 5 ani fara sa schimbi nimic. Ia PS4 daca vrei asta. Uite, PS3 e pe piata de aproape 10 ani si inca se scot jocuri NOI pentru el. Ia tu cel mai tzeava calculator din 2005 si vezi ce Zuma Deluxe mai joci cind discutam de titluri noi.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Pai si in loc sa dau acu 12milioane pe i5 skylake si dupa peste 3 4ani inca mai bine dau acu 15 16milioane ca iese mai bine.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

UIte configuratia se pare ca la mediadot m-am incadrat bine cu o sursa de calitate 16gb ram si ce mai ehttp://www.mediadot.ro/wishlist/58248/

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

SSD cu doar 3 ani garantie. HDD cacacios. Pasta termo degeaba. Sursa aparent ok, dar single rail. Per total okish. Dar presupun ca nu cumperi, nu? laughing

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Pai si toate au 3ai garantie, paste dc e degeaba?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

INVATA SA CITESTI CIND ADAUGI CEVA IN WL! Coolerul pe care l-ai adaugat vine cu pasta preaplicata. Cam orice cooler vine cu pasta. Deci ai gasit cu 5 ani garantie, vezi? Alta viata. Multumit o sa fiu daca iei de la garaj si folosesti codul meu de reducere, lol.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Cuponul tau pana cand e valabil? Ce nu-mi convina ca nu la toate sursele scrie de rail si am vazut o sursa de avea amperaj 12v+ 28A si pentru r9 390 imi trebuie minim 29A, este asta o problema?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Mai bine o iei pe asta single rail cu 50... Cuponul e valabil pina prin 2025 sau ceva de genul...winking La o diferenta atit de mica e posibil sa nu existe probleme, mai ales ca Segotep sint surse decente. Nu se compara cu Seasonic, dar nici cu de-alde Deluxe, Gembird, Tecnoware si alte pocnitori.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Dar cougar si inteltech cum sunt? http://www.mediadot.ro/......ator-120mm

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

De cat e cuponul tau de reducere?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

TOATE cupoanele pe care le gasesti la liber pe net, inclusiv al meu, sint de 1%. Cine pretinde altfel e un mincinos. Stiu ca e infim, dar ii primesti, nu ii dai.winking

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Lasa breh petardele cu 2 ani garantie.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Placile de baza asrock dc sunt si ele low end? Ca si asrock s-a desprins din Asus acu cativa ani si sunt cam asemanatoare.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

S-a desprins pentru a concura pe piata OEM/low-end in 2002. De atunci s-au distantat mult de principiul asta. Nu mai sint low-end de mult, ASRock se intimpla sa faca unele placi de referinta folosite la greu in benchmarkuri de site-urile mari de pe afara.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Dar alea Asus, chiar si alea z170 si alea mai ieftine de ce sint low end?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Cine a zis asa ceva? Ai habar ce inseamna low-end? Eu am zis de Asus ca sint de rahat, nu low-end. E o mica mare diferenta intre un produs prost si un low-end.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Aa, si ce au placile de baza Asus de sunt proaste? da low end insemna ca sunt slabe ca si performante?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Performantele sint foarte apropiate intre placile cu acelasi chipset, diferenta e facuta de dotari si BIOS. Cam orice placa de la Asus care nu e de-aia scumpa cu draci/din seriile ROG/Fury au optiunile din BIOS ca si nule. Plus ca de multe ori iei o placa mid-range la care se presupune ca poti sa setezi macar memoriile manual, si tragi concluzia ca NU poti. Low-end-urile sint ieftineli cu chipseturi ieftine fara mari dotari, dar de multe ori sint placi excelente (Gigabyte, MSI).

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

LEgat de ram ai zis ca trebuie sa am 2identice si daca bag 3 merge alaldala, daca pun 4( quad chanel) cum va merge?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

La fel, ca trebuie' sa suporte si chipsetul/procesorul quad channel, lol.Doua e sfint. Plus ca 4 consuma si mai mult curent.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si din punctul tau de vedere ar trebui sa avit sa pun placi de baza Asus spre exemplu asta:http://www.mediadot.ro/......micro-atx.
Pentru ddr4 cea mai ieftina placa cu chipset normal e 320 de lei de la Asus mai sunt inca cateva tot de la Asus 350 400 de lei si urmatoare cu chipset b150 e msi la 500 de lei, crezi ca ar trebui sa avit Asus pentru a da 2 milioane in plus?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Daca pui DDR4, atunci nu te zgircesti la placa de baza. Eu am in vedere pentru upgrade asa ceva cu DDR4 - http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-z170m-d3h/. Bine, ideea e ca daca imi pun DDR4 imi iau si un i7. Faza amuzanta e ca au facut baietii update la WarThunder si e atit de bine optimizat pentru NVIDIA, ca o sa mai ramin cu procesorul asta macar pina la vara (i3 2120). Daca poti sa iti imaginezi ca acum merge jocul cu totul la maxim, doar 2-3 exceptii (HQAA si AF sint activate, doar SSAO e mai jos), mie imi ruleaza de pe la 35 fps in sus pe hartile cu multa vegetatie, de pe la 50 fps in sus in rest, iar unul cu i5 si R9 290 se plingea ca i se inneaca. Oricum ai lua-o, i5+R9 290 contra i3+GTX 750 Ti ar trebui sa cistige ca performanta in ORICE scenariu. Daca ar mai optimiza un pic si Armored Warfare... adio upgrade. Astept prima platforma cu DDR5, probabil. Nu de alta, dar banii ii fac cu aceeasi viteza si pe i3, si pe i7, upgrade-ul e doar un moft, partial justificat de confortul psihic pe care mi-l da sa stiu ca am toate componentele inca in garantie.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Pai si daca imi pun ddr4 are rost sa mi pun un procesor blocat pe o placa de baza z170? Intrucat i7 6700k e prea scunp, m am gandit si la un i5 6600k, treaba e daca i5 6600k 4, 5ghz oc este egal sau se apropie de un i7 6700 ca cu o placa de baza b150 si i7 6700 fata de z170 i5 6600k tot pe acolo ies si sa iau si in calcul ca se uzeaza condensatorii daca ii fac oc.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Depinde. DDR4 are consum, voltaj, si implicit caldura disipata mai mici ca DDR3. Ideea e ca majoritatea placilor Z170 au in vedere si faptul ca omul o sa faca OC pe ele si au VRM-ul racit cum trebuie, condensatori de calitate, etc. Faci tu reumatism inainte sa iti crape placa, stai calm. Pe mine m-a tinut o vechitura de prin 2001 cam 7 ani inainte sa ii crape condensatorii, si nu erau de-astia solizi. Unde mai pui ca aveam sursa petarda si OC-ul era facut nu doar din multiplicator, era forjat si FSB-ul. Cum ziceam... vorbim vorbe. Cind te hotarasti sa cumperi in maxim 2 zile, atunci discutam concret. Uite ce tzup-tzop fac preturile in ultima vreme...