| Dodo1995 a întrebat:

Salut!
Vreau sa achiziționez un set de camere de supraveghere si doresc câteva experiente de Ale Dvs dacă se poate

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sfatul meu este sa alegi camere "poe", care folosesc cate un singur cablu UTP pentru fiecare camera, in loc de doua cabluri (alimentare + video), cum foloseau camerele vechi.
Cumperi un set cu numarul de camere necesare, plus NVR dotat cu HDD special pentru supraveghere. Daca pui un HDD clasic, de PC, va merge foarte prost, risti sa nu poti vizualiza inregistrarile.
Eu am un kit de 4 camere Xpoe de 2MP, HDD de 1 Tb, si imi filmeaza nonstop in jur de 50 de zile, in bucla (adica sterge automat din urma, pentru a face loc noilor inregistrari.
Sistemul are cate functii de detectie umana si de miscare, functii de alarma sonora si cu lumina, dar nu functioneaza precis. Se intampla sa treaca un om fara sa se declanseze nimic, sau sa bata vandul ori sa ploua, si sa se declanseze alerta de detectie umana.
Eu l-am cumparat de pe Aliexpress cu pret mic (~700 de lei cu tot cu hdd si transport prin curierat rapid), insa mi-au cedat modulele led de la doua camere, in primul an.
Asta e produsul: https://www.aliexpress.com/......49860.html
In Romania costa 1000-1500 de lei aceeasi treaba, tot fara garantie, deci nu castigi nimic in plus. Intreaba o firma serioasa ce preturi are, poate iti ofera ei ceva ok, cu garantie macar 12 luni.
Eu nu regret achizitia, in cel mai rau caz voi cumpara alte camere.
PS: pe site scrie 5mp, am desfacut camerele defecte iar pe placa scrie 2mp. Daca le desfaceam la timp, imi luam o parte din bani inapoi, deschizand disputa pe Aliexpress. Am facut asta de multe ori, chinezii sunt foarte nesimtiti, dar site-ul te despabugeste imediat ce prezinti dovezi (poze).

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă vrei să conteze la ceva, pune o firmă autorizată să facă asta

| IonescuRobert a răspuns:

Spune