| Nikolaus a întrebat:

Salut.

Vreau sa cumpar un laptop nou pentru ca acum am un rablament vechi de ani de zile care nu poate rula nici macar Minecraft. Ma mir cum de l-am facut sa deschida browser-ul si messenger-ul repede; probabil pentru ca am netul bun.

In alta ordine de idei, caut un laptop pe care pot juca cat de cat cateva jocuri. In principiu ma intereseaza sa ruleze Minecraft cu setarile la maxim dar nu e cazul sa ma limitez doar la acest joc. Poate chiar si un call of duty black ops 2, ghosts etc. Nu sunt mare gamer dar nici nu vreau sa ma trezesc cu un rablament care nu deschide nici browser-ul la cat de prost merge.

Eu chiar nu ma pricep la laptopuri si calculatoare si am citit ca pentru a rula mai multe jocuri trebuie:
-memorie ram multa
-placa video DEDICATA (la care eu nu ma pricep nicidecum sa aleg... sunt atat de multe ca ma ametesc.)
-CPU rapid

Ei, cum nu ma pricep, vreau sa va cer voua ajutorul, poate sunteti unii care va pricepeti la asa ceva. Bugetul este de cel mult 7000 de lei. Asta in cel mai prost caz care poate exista. Zic 7000 pentru ca normal voiam sa-mi cumpar un MacBook Pro 13 dar am citit ca sunt bani multi pentru cam nimic... Eu sper sa cumpar ceva mult mai ieftin de-atat si de asemenea si bun... Va rog, nu cu preturi de 6500-7000. Dupa cum am spus, asta-i cel mai prost caz care exista.

Multumesc mult!

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Ceea ce ti-a sugerat Voicu e un laptop fabricat pentru gaming. in plus ai o licenta de windows 7
ceea ce vrei tu sa cumperi are componente superioare, nu cu mult insa e Asus, si laptopurile Asus pe mine nu m-au convins foarte mult. in plus o sa vezi la ce temperaturi ajunge cand joci.
spui ca ai bugetul pana in 7000 lei.
in pagina Dell o sa gasesti modele Alienware superioare a ceea ce ai ales.
oricum alegerea e a ta.
ca o paranteza, daca vrei gaming alege un desk.

| Nikolaus explică (pentru gelu1970):

Stiu ce-i Alienware dar e urat cu draci. Nu ma intereseaza doar gaming-ul. Am zis asa, ca daca poate rula Minecraft la maxim sau alte jocuri precum BF4 si GTA 5 e clar ca n-ai ce sa mai vrei de la un notebook. Pentru Alienware trebuie sa scoti bine din portofel si eu nu scot atat de mult cand pot cumpara un laptop mai ieftin, mai elegant si mai portabil care ruleaza frumos cam orice joc. La Alienware platesti numele firmei, ca si la Apple daca nu stiti deja... Voiam sa investesc intr-un MacBook Pro 13, ultimul aparut dar se muci pe langa Asusul asta. Am facut bine ca am mai cautat pe eMAG-ul ala.
Cel putin placa aia video am citit pe net ca tocmai a aparut, deci ce sa mai ceri... 8 giga ram mi se par cel mai ok, nu cred ca o sa trebuiasca mai mult de atat, procesorul i7 e cea mai recenta generatie, iar ssd-ul o sa faca laptopul chiar mai rapid.

Nu-s expert in placi video si componente de PC dar cu siguranta placa video din Asus e mai buna ca cealalta... Una are 4 giga, aialalta are 2 giga. Procesorul e clar mai bun si la capitolul design il intrece detasat. Tin foarte mult la cum arata un notebook, nu ma pot duce undeva unde trebuie sa apar 'oficial' cu un Alienware, asta-i clar, daca ma-ntelegi. O sa creada colegii mei ca-mi bat joc de ei sau ceva. As fi putut lua lejer un Apple MacBook si ma rezolvam frumos, ecran Retina, design 10 din 10 dar am o boala cu jocurile si imi plac shooterele si mai ales Minecraftul asa ca MacBook-ul cu un Intel Graphics placa integrata, nu se poate face nimic.

| gelu1970 a răspuns (pentru Nikolaus):

Ok. asa cum am scris, alegerea e a ta. iti doresc sa ii scoti randament maxim.

| GabyDany a răspuns:

Este un laptop sulper bun si are ssd si o placa video super tare! O sa ai 200 fps in minecraft nu chiar pe max dar pe max 140-150 sunt sigur

| VoicuDragomir a răspuns:

Daca as fi pus in situatia ta, as alege rapid varianta asta:

http://www.emag.ro/......E9GFDBBBM/

| Nikolaus explică (pentru VoicuDragomir):

Merci dar cred ca voi alege acest laptop. Din cate am vazut, poate rula cam orice joc aparut pana acum...

http://www.emag.ro/......DD36CMBBM/