| GhitaAndrei2000 a întrebat:

Salut,vreau sa cumpăr un ssd pe sata și ma întrebam cati Gb imi trebuie pentru Windows.

11 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Vreo 20GB Windows-ul, dacă nu te joci și vrei doar pentru programe, ajung 120GB.

| NLS a răspuns:

Minim un SSD de 256GB e necesar in ziua de azi pentru Windows si programe.
La mine Windows 10 ocupa 19.2 GB (iar la altii ocupa 25 GB sau mai mult, eu am dezactivat multe chestii din el)
Alte programe si cateva jocuri imi ocupa 95 GB.
Si nu uita ca pentru a-l mentine sanatos cat mai mult timp, nu trebuie sa fie niciodata mai mult de 75% ocupat.

Daca stai mai bine cu bugetul, cauta unul de 480-500-512GB.
Mai ales daca ai de gand sa instalezi mai multe chestii (jocuri, programe mai mari, sau mai multe).

| GhitaAndrei2000 explică (pentru NLS):

Vreau doar Windows ul pentru a se deschid e mai repede, iar jocurile am un HDD de 1 t

| NLS a răspuns (pentru GhitaAndrei2000):

Atunci daca nu ai multe programe, posibil sa ajunga unul de 120GB.
Insa si jocurile instalate pe SSD se deschid si se incarca intre niveluri mult mai repede.

Cu programele pe care le am eu instalate (editor video, editor foto, office, suita PDF, etc, etc) depasesc binisor 120GB.

E 119 RON un SSD de 256GB, cat de zgarcit sa fii, sa iti ajunga si peste 3-5 ani?

https://www.pcgarage.ro/......na-la-150/

| GhitaAndrei2000 explică (pentru NLS):

Eu de 256 vreau

| NLS a răspuns (pentru GhitaAndrei2000):

Aia ziceam si eu, ca nu are rost sa cumperi mai mic de atat, sub nici o forma.

Acest SiliconPower este destul de ok

https://www.pcgarage.ro/ssd/silicon-power/ace-a55-256gb-sata-iii-25-inch/

Fereste-te de brandurile fantoma: Intenso, HikVision,
Tot mai putin sigure sunt si Apacer, TeamGroup, GoodRam

| GhitaAndrei2000 explică (pentru NLS):

Eu am găsit un kingstone

| NLS a răspuns (pentru GhitaAndrei2000):

Sunt bune si ele, sunt chiar mai fiabile decat SiliconPower.

| VoidEternal a răspuns:

La cat s-au ieftinit nici nu m-aș încurca sa iau sub 512 GB.

| Hubiter a răspuns:

Salut,
Nu stiu cat mai este de relevant raspunsul nostru, din moment ce ai deja cateva raspunsuri insa iti recomandam sa optezi pentru un SSD de cel putin 250 - 512 GB.
As merge pe un producator ce ofera o garantie cat mai mare.

Cu drag,
Hubiter.ro

| GhitaAndrei2000 explică (pentru Hubiter):

Mulțumesc pentru răspuns!