| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa fac un upgrade anticului meu pc. Vreau sa-i adaug 2 gb ram si un ssd de 128 gb.

1. Ce placuta ram trebuie sa cumpar?
2. Cum pot sa o montez in dual channel? Trebuie puse ambele in sloturile de aceeasi culoare? (poza cu placa de baza mai jos)
3. Ce ssd sa cumpar?
4. Vor fi sesizabile diferentele?

PC: https://imgur.com/a/Xc8Xr6l

Placa de baza : https://imgur.com/a/YD0qfRu

5 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Atata timp cat vrei sa se miste windows-ul mai rapid si vrei sa tii mai multe tab-uri in chrome merita, insa daca vrei jocuri...aici e o problema.(bine, pentru un san adreas mai zic)
Vor fi diferente sesizabile insa problema sta in felul urmator:
SSD-ul iti va da viteza insa vei vedea semne de oboseala din partea procesorului in anumite momente.
Da, va trebui sa le pui sloturile cu aceesi culoare, in cazul tau cele galbene.
Nu inteleg de ce ai vrea sa-i faci un asemenea upgrade pentru pc-ul asta dar sa stii, un i5 mai vechi dar capabil poate fi gasit la 100 lei, ii mai tragi o placa de baza tot pe la 100, 8gb rami pe la 70-80 lei, pana in 100 si aia si asa ti-ai schimbat toata platforma cu 300 lei daca nu mai putin, bine asta e daca le iei de pe olx dar in general merita.

| Nemessys a răspuns:

1. Orice atat timp cat are 1600 de MHz si DDR2.
2. Nu conteaza unde le pui.
3. Oricare doresti tu.
4. Depinde. O sa ti se miste mai bine pc-ul in sensul ca o sa se deschida ceva mai repede si poti sa ai mai multe programe deschise decat inainte, fara sa ti se blocheze.

| Algo098 a răspuns:

Se poate descarca manualul de utilizare:
http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/N68C-S/index.asp

sloturile galbene sunt pentru memorie ddr2
cele albastre pentru ddr3

Nu se pot folosi memorii ddr2 si ddr3 simultan. Nu se pot pune memorii ddr3 in sloturile pentru ddr2 si nici memorie ddr2 in sloturile pentru ddr3. (nici nu incap in slot si nici nu se potrivesc)

http://www.youtube.com/watch?v=7CwuhGjG7bM

Deci se vor folosi 2 module de memorie de acealasi tip, fie ddr2, ddr3 ambele module. Ca sa mearga bine se folosesc 2 module identice, acelasi tip, acelasi producator. Daca intre module exista diferente, e posibil sa nu mearga.

Eu am folosit doar ssd-uri Intel si sunt bune, nu am probleme cu ele.

Diferente se vor vedea, insa procesorul nu e din cele mai puternice si trage in jos performantele calculatorului.

| nukeyly a răspuns:

1. Sempron si celeron is cele mai jegoase procesoare scoase(de la mine ar trebui interzise platetar)
2. eu nu as face upgrade ram+ssd, ddr2 CAM LIMITAT si e mort demult ddr3 e accesibil(second) iar ddr4 e supraevaluat(nu se justifica da na sunt unii cu avioane in cap), dar daca vrei sa framanti un rahat..., cauta un upgrade de procesor/ram/ssd musai INTEL 535 540, cpu sunt ieftine pe (olx)
3. l-as dat tot la pachet, si as lua un second (olx) de la 250 in sus iei ceva mult mai bun decat ce ai, ori pc full, ori kit placa+proc+rami vezi eventual ramii sa fie ddr3 dual chanel pe 1600 nu in oc, cpu pe bus tot 1600 placa de baza tot 1600 sau sa fie toate pe bus 1333 sa mearga la unison si aici de tragi un ssd o sa vezi mare diferenta
4. in general la pc-uri cretaice nu prea merita timp investit degeaba cand poti lua cu totul altceva, un pc de acum 10 ani, nu mai merita, tot e facut sa il innece de la google la windows la jocuri (daca nu vorbim de boulder dash(NES), supaplex, dyna, sau solitaire).

| lalaura94 a răspuns:

4. Nu merita investit nici 1 leu in PC-ul ala. Daca pui windows-ul pe SSD ti se va misca mai repede dar e ca si cum ai da cu
parfum de 10.000 de lei, pe unu' care nu s-a spalat de o luna.

O sa-ti spun si tie ce spun oricui imi cere parerea cu privire la un build de PC in 2020, cel mai "cost efficient" build e la 3000-3300 de lei, cu toate piesele noi, in afara de placa video, unde vei lua un GTX 1070TI / 1080 la mana a doua cu garantie. La care poti atasa fie un monitor 1080p, ceea ce iti va face buildul unul de "high end 1080p", fie iei un monitor 1440p, mai putin recomandat dar posibil, va trebui sa reduci setarile din jocuri si va trebui sa faci upgrade la GPU in curand, cand apar la second placile din seria rtx 2000 (recomand de la 2070 super in sus, altfe nu merita ).