| NearMello a întrebat:

Salut, vreau sa imi contruiesc un calculator pe piese, este prima data si am nevoie de ajutor, m-am gandit si documentat pentru niste piese :
Procesor ryzen 5 3600;
Placa video rx 580 gts xxx 8gb sau rx 580 de la Asus de 8gb;
Placa de baza gigabyte b450m;
Nu sunt hotarat pentru sursa inca.
Memorii RAM dual channel de 16 gb inca nu am ales.
Hdd 1tb wb blue.
Carcasa sunt nehotarat intre deepcool matrexx 50 sau 55 sau zalman s2.
Ma puteti ajuta? Spuneti-mi daca ce am ales pana acum e ok si poate si niste recomandari pentru ce nu m-am hotarat inca? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

O vreme vei ramane cu racirea stock sa inteleg, care bate fix in lateral, adica in plina sticla.

O carcasa ieftina ce are gauri in lateral e mult mai eficienta pentru racire decat aceasta matrexx 55. Si la asta se adauga faptul ca nu are sita in fata, doar fante in lateral.

Asa ca as merge pe Zalman S2, are acelasi dezavantaj, dar macar are sita in fata, si daca ii pui 1-2 ventilatoare va impinge mult mai bine aerul spre spate.

Sursa: minim 550W, preferabil 600W pentru putina rezerva in caz ca mai adaugi/schimbi ceva pe viitor,
important e sa fie un brand serios, nu petarde care nu scot cat scrie pe ele, nu au protectii decat pe hartie si sunt construite cu piese de calitate proasta.

https://www.pcgarage.ro/......utere-550/
Am filtrat brandurile de incredere disponibile pe PcGarage.
Acel Seasonic la 283 RON si 550W ar fi alegerea ideala.

BINEINTELES, mai trebuie sa verifici daca esti multumit cu conectica ei.

Mai jos ai un calculator cu care poti sa verifici atat puterea necesara cat si amperajul pe linia de 12V (din linia de 12V se aprovizioneaza placa video )

Sursa pe care o cumperi va trebui sa aiba amperajul pe linia de 12V putin mai mare decat ce va arata in acest calculator la final, dupa ce adaugi toate componentele tale (inclusiv medii de stocare, ventilatoare, tastatura. etc)
https://outervision.com/power-supply-calculator

La RAM recomand 3000Hz sau 3200MHz cu CL16 (Corsair, GEIL, HyperX, sau G.Skill)

La placa de baza uita-te daca are pe cutie "for 3000 Series..." (foarte important, altfel o iei degeaba)

2 răspunsuri:
| gigite a răspuns:

Ok!

| Osneros a răspuns:

Pare OK, dar cum a zis si NLS, carcasa nu-i cea mai buna alegere. Ti-as recomanda ceva de genul Fractal Design Focus, nu neaparat fix asta. Uita-te sa ai spatiu pentru GPU (placa video), cooler si ventilatoare. Cu siguranta o sa faci ceva upgrade peste cativa ani si-ti va fi de folos spatiul din carcasa. La fel recomand si la sursa, sa mai bagi 50 de lei si sa iei ceva de calitate, cu ceva mai multi watti, s-o poti folosi si peste ani.
16GB RAM DDR4 dual-channel pare alegerea ideala. Ia ceva frecventa decenta, macar 2400MHz.
Cat despre stocare, recomand un SSD de 512GB, in special daca n-ai nevoie de tot acel TB pentru stocare.