| Razzvan5444006644 a întrebat:

Salut,vreau sa imi cumpar acest monitor
https://www.pcgarage.ro/......c-premium/

Faza e ca folosesc o placa de la nVIDIA si din cate am inteles freesync e pentru amd iar g-sync pentru nVIDIA, se întâmplă ceva daca folosesc acest monitor?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu se intampla nimic grav, mai ales dacă placa ta video poate sa genereze și afișeze pe ecran MEREU 165fps.

Daca numărul de fps variază mult în sus și în jos, da, nu vei avea o experienta atât de plăcută.
(vei obține tearing sau stuttering, in functie de câte cadre poate placa video randa, versus câte cadre poate monitorul afisa).

Dar pentru asta, cauta sa activezi funcția Adaptive Sync din panoul de control
NVidia Control Panel, si experienta se va îmbunătăți (Tab-ul Manage 3D Settings).

Si bineinteles, dezactivează Vsync din joc.

https://youtu.be/BVTLG5DD710

Se poate trai cu monitor cu FreeSync și placa video NVidia.

Singurul lucru care ma deranjează la monitorul acela ar fi curbura mult prea mare (la 27 inch nu e nevoie deloc de raza, dar daca tot e sa fie, 1800R oferă o imagine mai placuta)

1 răspuns:
| aditimus a răspuns:

Nu se intampla nimic