| OuTKasT a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o placa de baza ce suporta Hdd SATA II si III, dar deocamdata nu am bani sa imi cumpar un hdd sata 2 sau 3. Intrebarea mea este: Pot sa pun un HDD SATA 1 pe placa de baza SATA 2 si 3?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

SATA are acelasi conector pentru toate versiunile (1, 2 si 3). se poate conecta orice tip de HDD SATA la orice placa de baza care suporta SATA, dar de exemplu tu daca ai placa de baza pentru SATA3 si conectezi un HDD SATA1, logic ca acel HDD va functiona ca SATA1. acelasi lucru se intampla si invers.
versiunile de SATA difera la viteza de transfer: SATA1 = 1, 5Gbps, SATA2 = 3Gbps, SATA3 = 6Gbps

1 răspuns:
| UnCorpSanatos a răspuns:

Va merge pe sata 2 cel putin fara nici o problema.