| Lukian a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o placa video si nu stiu ce conditii trebuie sa indeplineasca o placa video sa mi se potriveasca pe placa de baza si sa imi mearga. La ce informatii trebuie sa fiu atent?

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

1) Slotul - Pci-Express, Agp 8X
2) Alimentarea - Aici e vorba de sursă dacă îi da tensiunea necesara alimentării,

Facultativ

3)Chipsetul - Dacă placa de bază are chipset Nvidia să spunem ar fi indicat ca și placa video să fie tot una de la Nvidia. Același lucru și pentru Ati dacă chipsetul este Ati sau Amd recomandat este o placă video tot Ati.

6 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

La slotul de expansiune al placii tale de baza. Cele de generatie veche au sloturi AGP, astea mai noi, folosesc sloturile de tehnologie actuala si anume PCI Express. Apoi trebuie sa te interesezi daca sursa poate sa-i furnizeze puterea necesara, ca sa nu ai neplaceri pe parcurs. In rest, nu mai e nevoie de nimic.

| Lukian explică (pentru Minks):

Am calculatorul de 2 ani. L-am cumparat nou din magazin. Si treaba cu DDR2, DDR3... de unde stiu de ce placa video am nevoie (DDR2, DDR3)? Ramii sunt DDR2 daca are vreo legatura... Nu sunt noob in privinta calculatoarelor, dar nu prea ma pricep la partea de hardware.

| Azµre a răspuns (pentru Lukian):

Placa video nu contează la memorie poate fi li GDDR5 nu e o problemă.

| IulianP a răspuns:

Pai in primul rand spune ce placa de baza ai.
Ce buget ai?
Ce sursa ai?
La ce rezolutie te joci?

| adrew a răspuns:

Uite sa fie pe 128 bit sau mai mare, nu cumpara de 64 bit

| Lavinia4you a răspuns:

Uitativa la caracteristiciile placi de baza, respectiv la interfata grafica. Mai multe informatii aici http://www.cumpar.net/recomandare-placa-video-gaming-ieftina/