| Crystysm a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un pc nou pentru a juca gta 4 sa imi spuneti daca merge pe pcu asta:

Procesor Intel core duo 3. 00Ghz

Ram 2, 5Gb

Placa video 1 Gb ati radeon

Hard 160 Gb

Sau

amd athlon x2 4.44Ghz

ram 4 gb

placa video 1 gb ati radeon

Pe care o sa imi mearga mai bine sau daca imi merge?

Răspuns Câştigător
| ÎngerCretin a răspuns:

Pe primul iti merge, iar pe al doilea iti merge mult mai bine. Daca vrei, spune-mi un buget si-ti fac un calculator foarte bun pret-calitate.

| Crystysm explică (pentru ÎngerCretin):

Dami skypu dau messu tau

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este cunoscut ca procesoarele Intel sunt mai rapide si fiabile. AMD-urile sunt mai ieftine. Oricum nu poti sa compari unul de 4, 44 cu unul de 3, 0. AMD-ul in cazul nostru este mai rapid.

| Kylexy a răspuns:

Sulotanul la amd este frecventa in OC acel amd o sa lucreze undeva pe la 3 3 si 2 maxim frecventa, placa video e cam slaba fata de ce este la acelasi pret la nVIDIA, intelul ramane Intel.
o sa ti se miste sacadat pe ambele configuratii as opta pentru un Intel 2duoquad ex:q 6600 nu te lua dupa frecventele la procesoare, ca sunt alti factori ca influnenteaza foarte mult in jocuri, cum ar fi:
L1 chace
L2 chace
L3 chace

| ÎngerCretin a răspuns (pentru Kylexy):

Sunt de acord cu aproape totul din ce ai spus. Mai putin '' o sa ti se miste sacadat''. pe AMD nu-ti va merge sacadat, doar daca ai o placa video bomba. Dar, daca ar fi un hd 5670 iti vor rula foarte bine jocurile. Salut.

| Kylexy a răspuns:

Inger!
de ce tot ridici amd in slavi? fata de amd iti spun eu din propie experienta, si la temp si la absolut orice bate intelul, nu ridic in slavi nici pe intelul nici amd-ul am avut amd se misca in joc bine dar Intel se misca si mai bine din cauza ca niciodata nu o sa ajunga la temperaturile care ajunge un proc amd, ati la fel, joaca-te tu cu un proc Intel de 1.8 single core 1.5G ram si 256 mega placa video jocul prototype 1 intr-adevar se misca putin sacadat din cauza la resursele insuficiente, dar amd iti garantez ca se misca sacadat rau.
Ce spui tu acolo ca un x2 de la amd bate un dual core de la Intel te inseli amarnic.
joaca-te tu cu un x2 ce ma joc eu cu e6600 al meu joaca-te prototype 2 sau asasin 2 bine inteles ca ma ajuta placa video nVIDIA de 1G

| ÎngerCretin a răspuns (pentru Kylexy):

Intr-adevar, Intel este mult mai bun ca amd, dar nu in acest caz. iti garantez asta! am avut tot soiul de procesoare, crede-ma. Apropo, ce componente ai?

| Kylexy a răspuns:

In seara asta am facut upgrade de proc de la e6600 la q6600 placa video GT 220 2G ddr3 placa de baza gigabytes g41m combo cam ce jocuri pot sa ma joc eu tinand cont de faza ca amd bate Intel? cu amaratul asta de q6600 care e facut pentru OC si pentru gaming! Os mi se incarca in 6 sec si acesta fiind 7

| ÎngerCretin a răspuns (pentru Kylexy):

Ciudat. eu am i7, gtx 690, 16 gb rami, 4 terra si nici macar nu fac overlocking laughing. mai rar joc nfs mw2012, the run, bf 3, farcry, sr4 etc. de cele mai multe ori il folosesc pentru facebook.

| Kylexy a răspuns:

Am pc bun si il fol pe facebook ma joc table!
Devine plictiseala, la un moment dat!
A fost o manie la inceput dupa aia ai lasa-to mai moale cu asa ceva! esti la fel ca mine.